Parkinson Hastalığı Evreleri

Parkinson Hastalığı Evreleri

Yazı İçeriği

Parkinson hastalığı evreleri hastalığın ciddiyeti hakkında bilgi verir. Özellikle ilk evrede çok belirgin olmayan belirtiler sonraki evrede daha belirgin olmaya başlar. Bu nedenle evreler hastalık hakkında gereken tüm bilgiyi hem doktora hem de hastaya verir.

Parkinson hastalığı evreleri günümüzde 5 tanedir. Bu evrelerde kendini gösteren belli başlı belirtiler ile hastalığın hangi evrede olduğu anlaşılır. Doktorlar bu evrelere uygun olarak hastaya gereken müdahaleyi yapar.

Peki, Parkinson hastalığının evreleri nelerdir, özellikleri ve kendine özel belirtileri nelerdir inceleyelim.

Parkinson Hastalık Evreleri

Parkinson hastalık evreleri 5 tane olup, kendi içlerinde hastalığın şiddetine göre ayrılmışlardır. Hastalığın son evresi olan 5. Evre maalesef hasta için en kötü durumun yaşandığı evredir. Beyinde artık dopamini üreten hücrelerin çok az oluşu hastayı yatağa ve tekerlekli sandalyeye mahkum eder.

Peki, Parkinson hastalığı evreleri nelerdir bakalım:

  • 1. Evrenin belirgin özellikleri: Hasta üzerinde oluşan etkiler sadece tek taraflıdır. Daha çok titreme gözlemlenir. Mimiklerde, duruşta biraz kayıplar olabilir.
  • 2. Evrenin özellikleri: Artık tüm belirtiler hastanın iki tarafında da görülmeye başlar. Hastada biraz özürlülük hali oluşur. Duruş ve yürüyüşte fark yaratan değişim olmuştur.
  • 3. Evrenin belirgin özellikleri: Hastanın gövde hareketlerinde büyük yavaşlama olmuştur. Dengesi bozulmuş hatta düşme durumları yaşanır. Farklardan biride artık işlevsel bozukluklarda görülmektedir.
  • 4.Evre özellikleri: Tüm belirtilerin en şiddetli yaşandığı evredir. Parkinson hastalığı belirtileri bu evrede kendini hepten gösterir. Hareketlerde hem katılık hem de büyük yavaşlama vardır. Titreme azalsa da hasta artık tek başına yaşayamaz.
  • 5. Evrenin belirgin özellikleri: Parkinson hastası artık yataktan tek başına çıkamaz ve her yere tekerlekli sandalye ile gider.

Yukarıda yer alan evreler bu hastalığın özeti niteliğinde olup, beyinde ki dopamin durumuna göre evrelere ayrılmıştır.

Parkinson Hastalığının Son Evreleri Nasıl Olur?

Parkinson hastalığının son evreleri hasta için kabus niteliğindedir. Hastalığın çok belirtisi azalmış olmasına rağmen bu seferde katılaşma başlar. Hasta çok yavaşlamış ve kendi hayatını sürdürmekte zorlanmaktadır.

4. evre içinde yer alan bir hasta tüm yönlerden tedirgin ve kötü bir haldedir. Belirtilerde daha çok katılaşma ve yavaşlama olsa da hastanın artık yaşaması çok zorlaşır. Son evre olan 5. Evre ise hastalığın en kötü günleri olup, hasta daha çok yatağa bağımlıdır.

Parkinson Hastalığı Evreleri Kaç Yıl Sürer?

Parkinson hastalığı evleri 3 ila 7 yıl arasında değişen bir süreci izler. Bu süreçte hasta ilk başlarda bir şeylerin ters gittiğini anlamaz. Fakat ileriki dönemlerde yani evrelerde hastalığını anlar ve doktor yardımı almak zorunda kalır.

Parkinson evrelerinde 1 ve 2. Evreler daha kısa süren evreler olup, 3, 4 ve 5. evreler ise uzun sürer. Her evrenin kendine özgü belirtileri olup, mutlaka dikkate alınarak tedavi olmakta gönüllü olunmalıdır.

Parkinson Evreleri Ne Kadar Sürede Gelişir?

Parkinson evreleri ne kadar sürede gelişir? Günümüzde gerçek tanı sebebi hala bulunamayan bu hastalığın evreleri 4 ila 6 yıl arasında gelişir. Özellikle hastanın genetik yapısı ile ilgili olan bu hastalıkta kişinin tek yanı ve iki yanı olmak üzere belirtiler kendini göstermektedir.

Beyinde bulunan dopamini üreten hücrelerin ne kadar sürede azalması ile ilgili olan bu evreler yavaş ilerleme gösterir. Hasta kısa sürede ani Parkinson ataklarına maruz kalabilir. Ayrıca Parkinson hastalığı evreleri ilerledikçe hastalık çok şiddetli bir hale gelir ve kötü sonuçlar ortaya çıkmaya başlar.

Parkinson Son Evresi Ne Kadar Sürer?

Parkinson hastalığının son evresi kişiden kişiye değişse de bazen ortalama bir sayı ortaya koyulabilir. Hastalığın son evresine gelinmesi için hastanın 10 yıllık bir yaşantısı olması gerekir. Son evre 10.yıldan itibaren başlamaktadır.

5.evrede hasta üzerinde birçok bulgu artarken hasta artık yatağa bağımlı ve yaşamakta güçlük çekmektedir. Bu son evrede hasta 7 ila 15 yıl arası yaşamaktadır. Parkinson hastalığı evreleri arasında en kötü yere sahip olup hastanın tüm hareketlerinin katılaştığı evredir.

Parkinsonun son evresinde titreme çok azalmış ve hasta artık konuşmada, yürümede aşırı zorlanmakta başkasının yardımı olmadan hareket edememektedir. Bu yüzden bu evreye gelen bir hastanın yaşamaya devam etmesi çok güç olmaktadır.

Ücretsiz Randevu