Parkinson Hastalığı Belirtileri

Parkinson Hastalığı Belirtileri

Yazı İçeriği

Parkinson hastalığı belirtileri beyinde bulunan dopaminin yapısı bozulunca ortaya çıkar. Özellikle bu yapı hücreler arası etkileşimi sağladığı için bir bozulma ya da hasar görüldüğünde Parkinson hastalığını tetikler.

Parkinson hastalığı belirtileri hastalığın ilk başlarında kendini hafifçe gösterir. Bu belirtiler çok belirgin olmadığı için hasta için bir şey ifade etmez. Hastalığın ilerleyen safhalarında maalesef belirtiler çok şiddetli olmaya başlar.

Beyinde bulunan hücreler dopamini de üretirler. Bu hücreler aynı zamanda vücudun hareketlerinden ve uyumundan da sorumludurlar. Herhangi bir bozulma oluştuğunda dolaylı olarak vücudun hareketlerinde de bozulma görülür.

Şimdi, Parkinson hastalığının belirtileriyle ortaya çıkan durumlara ve sonuçlara bakalım.

Parkinson Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığı nedir belirtileri nelerdir: Bu soruya cevap ararken öncelikle bilinmelidir ki bu hastalık hücrelerin bozulması ya da yok olması ile ortaya çıkar. Bu hücreler yok olduğunda dopamin üretimi azalır. Bunun sonucu olarak Parkinson hastalığı ortaya çıkar.

Peki, Parkinson hastalığının belirtileri nelerdir inceleyelim:

 • Mimiklerin azalması
 • Titreme
 • Hareket kısıtlılığı
 • Kol ağrıları
 • Kol salınımının zorlaşması
 • Hareketlerde yavaşlama
 • Yazının Küçülmesi
 • Yürümede bacakta tutukluk oluşması
 • Ayakta sürüme

Yukarıda yer alan belirtiler hastalığın en belirgin belirtileri olup, hastalığın ilerleyen süreçlerinde bu belirtilerin yerin daha şiddetli olanları gelecektir. Erken belirtileri olarak el ve parmaklarda titreme ve kontrol edememe durumu görülebilir.

Parkinson Ölüm Belirtileri?

Parkinson hastalığının belirtileri ilerledikçe ölüme kadar götürebilmektedir. Hastalığın son aşamasında görülen bu belirtiler daha çok 5. Evre olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirtiler hem acı verici hem de çok şiddetlidir.

Hasta olan kişinin hareketlerinde aşırı yavaşlama ve katılık görülür. Hastanın artık kendini kontrol edemediği görülür ve hasta tekerlekli sandalye ile bir yere gidebilir. Yataktan kendi başına kalkamaz. Bu süreçte hasta psikolojik olarak da çöktüğü için maalesef iyileşme şansı çok düşer.

Genç Yaşta Parkinson Belirtileri

Genç yaşta Parkinson belirtileri daha çok 35 ile 40 yaşlarını hedefler. Bu yaşlar Parkinson için erken olup, bu yaşlarda belirtiler başladığında mutlaka bu dikkate alınmalı ve hastaneye başvurulmalıdır. Aksi halde hastalık ilerlediğinde çok zor kontrol altına alınabilmektedir.

Erken yaşta görülen bu hastalığın belirtileri şu şekilde karşımıza çıkmaktadır.:

 • Titreme
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Kol ve ellerde ağrıların oluşması
 • Eklem ağrılarının şiddetlenmesi

Bu belirtiler genç Parkinson hastalarının karşılaştıkları belirtiler olarak gözlemlenmiştir. Çoğunluk beden üzerinde oluşan bu belirtiler sonraki süreçte konuşmaya da etki edecektir.

Parkinson Başlangıcı Belirtileri

Parkinson başlangıcı belirtileri arasında en çok karşımıza çıkan titremedir. Bu ilk belirti ile hasta Parkinson olduğunu ilk başta anlamaz. Sonraki süreçte titreme ile birlikte farklı belirtilerin oluşması hastaya Parkinson olduğunu hissettirir.

Parkinson hastalığının belirtileri başlangıçta hareketler yavaşlama ve bedensel hareketlerde güçlük görülür. Bu nedenle yapılan işlerde bir halsizlik durumu ve eklem ağrıları başlar. Zamanla bunlar denge kayıplarına ve hastanın kendini kontrol edememe haline dönüşecektir.

Hastalığının teşhis ve tedavisi için süre kaybedilmeden başlanılmalıdır. İlk olarak ilaç tedavisi uygulansa da sonraki süreçte fiziksel tedavilerin yanında beyin pili de kullanılabilir.

Parkinson Atağı Belirtileri

Parkinson atağı belirtileri hastalığının kimliği haline gelmiş sık karşılaşılan belirtiler olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle ilk zamanlarda bu ataklarla çok sık karşılaşılmasa da sonraki süreçte maalesef aniden gelişen ataklar hastayı çok rahatsız etmektedir.

Kas ve eklemlerin biraz zorlanması ya da hiçbir etken yokken aniden titreme gelmesi, kol ve elleri kontrol edememek bu belirtiler arasındadır. Ayrıca mimiklerde yaşanan kayıplar bu ani ataklarda, hiç kullanılamaz hale gelir. Kişi kendini ifade etmekte zorlanır.

Parkinson hastalığının belirtileri içinde aniden gelişen atak belirtileri hastanın tüm bedenini etkilemektedir. Hasta istediği hareketi doğru şekilde yapamadan mecburen yerinde durmak zorunda kalır.

Parkinsonun İleri Safhadaki Belirtileri Nelerdir?

Parkinsonun ileri safhadaki belirtileri nelerdir: Parkinson hastalığı 5 evreden oluşan daha çok psikomotorla ilgilidir. Sonraki süreçlerinde dopaminin çok az üretilmesi kendini gösterir ve hasta artık çok zor hareket eder.

Parkinson hastalığının ileri evrede görülen belirtileri hastayı çok rahatsız eden belirtilerdir. Bunlar arasında ilk olarak aşırı titreme gelir. Gövdede hareket yavaşlığı, denge bozukluğunun oluşması, işlev bozuklukları görülür.

Hastalığın daha ileri evrelerinde ise yürümek zorlaşır, hareketler katılaşır, hastanın artık titremesi azalmıştır. Hasta tek başına yaşamada büyük güçlük yaşar. Son evrede ise tekerlekli sandalye dışında hareket edemez. Parkinson hastalığının belirtileri arasında son aşama ise hastanın yataktan tek başına çıkamamasıdır.

Ücretsiz Randevu