Yüz Felcine Ne İyi Gelir?

Yüz Felcine Ne İyi Gelir?

Yazı İçeriği

Yüz felcine ne iyi gelir: Günümüzde görülme olasılığı artan yüz felci durumumda ne iyi gelir, nasıl iyileşir hangi egzersizler etkili olur? Bu soruların cevabını almadan önce yüz felcinin belirtilerini iyi analiz etmeli ve akabinde uzman bir doktora gidilmelidir.

Yüzde bulunan ve tüm hareketleri sağlayan iki sinir bulunur. Bu sinirlerin zarar görmesiyle maalesef yüzde istenilen hareketleri yapmakta güçlük yaşanır. Özellikle konuşurken ve mimikleri yaparken zorlanmalar görülür.

Yüz felci görüldüğü andan itibaren mutlaka zaman kaybedilmeden doktora gidilmelidir. En fazla 24 saat içerisinde tedaviye başlanılmalıdır. Öncelikle kortizon tedavisi ile rahatsızlık giderilmeye çalışılır. Bu süreç 3 haftaya kadar sürebilir. Bu tedaviye ek yüz için önerilen egzersizlerde yararlı olacaktır.

Eğer iyileşme görülmezse ve hasar %95 oranındaysa cerrahi işlemler gerekebilir. Nöroloji bölümünden yararlanılarak hasar tespiti yapılır ve yüzün hareketini sağlayan iki sinir üzerinde işlemler yapılır ve rahatlatma sağlanır.

Yüz felcinin soğuya bağlı olması ya da enfeksiyon kaynaklı olması durumunda %90 kendiliğinden iyileşme görülür. Ortalama iyileşme süreci ise 2 hafta ila 1 yıla yakın değişiklik gösterir. Yüzde bulunan hareketleri sağlayan 2 sinirin iyileşmesi her gün 2 mm oranında olur. Sinir hücrelerinde hasar uçtan başlayarak merkeze doğru ilerlerken, iyileşme de bu durum tam tersidir.

Yüz Felcine Hangi Bölüm Bakar?

Yüz felcine ne iyi gelir sorusunun cevabı herkes için aynı olmayabilir. Çünkü yapılan analizden sonra konulan tanıya göre neyin iyi gelip gelmeyeceği söylenebilir.

Yüz felcine KBB bölümü bakar. Bu bölümde bulunan doktorlar hastanın durumunu önce değerlendirir. Bazı mimiklere ve konuşma üzerine odaklanırlar. Çoğunlukla soğuktan dolayı gerçekleşen yüz felcinde tedaviler kısa sürer ve atlatılır.

Eğer şiddetli kulak ağrısı varsa yüz felci için büyük bir belirti olabilir. Felç hastalarının iyileşme süreci için hasta iyice muayene edilir. Muayene edilirken hastanın yüzüne bakılır, gözlerini açıp kapaması, alnını ve kaşlarını kaldırması, burnunu çekmesi, mimik hareketlerini yapması istenir.

Kulak burun boğaz bölümünde incelenen yüz felci hastalığı kısa süreli bir hastalıktır. Fakat beyin kanaması ya da beyne giden besleme damarları tıkanırsa tedavi süreci farklılık göstermektedir. Ayrıca tedavide kullanılan ilaç ve fizik tedavinin yanında cerrahi müdahalelerde gerekebilir.

Felç sonrası psikoloji durumu her hasta için farklı olabilir. Fakat genellikle hasta çok duygusal ve kendini kötü hissetmektedir. Bu nedenle psikoloji bölümünden de yararlanılması hastalığın atlatılmasında çok önemlidir. Özellikle hasta çok umutsuz ve kendini kötü hissediyorsa kesinlikle doktorlarla koordineli olarak çalışılmalıdır.

Yüz felcine ne iyi gelir? Evde hasta yüz egzersizleri yapabilir, felçli yerlere masa yapılabilir. Tıbbi anlamda kortizon tedavisi ve fizik tedavi uygulanarak hastalığın kısa sürede atlatılması ya da etkilerinin azaltılması sağlanır.

Yüz Felcine Hangi Doktor Bakar?

Yüz felcine bakan doktorlar genelde profesör unvanına sahip olurlar. Yüz felcinde birçok etmen etkili olduğu için mutlaka nöroloji ve KBB bölüm doktorları tarafından görülmesi gerekir. Bu sayede hastalığın tanısı hem doğru yapılmış olur hem de tedavi süreci daha hızlı ilerlemiş olur.

Günümüzde yüz felci hastalığı daha çok soğuktan ve damar rahatsızlıklarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Soğuk nedenli olan felçlerde iyileşme daha kolay ve hızlı olmaktadır. Fakat sinirsel dokularda ve beyin damarlarından kaynaklı olarak ortaya çıkan felçlerde iyileşme süreci uzamakta ve kalıcı hasarlar devam etmektedir.

Yüz felcine ne iyi gelir nasıl tedavi edilir? Öncelikle felçli olan hastanın felç olma nedenleri araştırılır. Hastanın her durumu mutlaka uzman doktorlar tarafından değerlendirilmeli ve iyi analiz edilmelidir. Sonrasında doktorlar tarafından hızlı şekilde tedavi sürecine başlanır.

Yüz felci geçiren hastanın konuşma, mimikleri yapıp yapamama ve en önemlisi boyun hareketlerini yapıp yapamadığına bakılır. Hastanın bu hareketleri yapıp yapamadığına göre daha yoğun ya da daha seyrek bir tedavi programı hazırlanır.

Tedavi sürecinde vakaların %70’i 6 -10 gün içerisinde, %20’si 2-4 hafta içerisinde iyileşme göstermektedir. Geriye kalan %10’luk kısım ise felci atlatır ama kalıcı etkileri devam edebilir. Kişinin hala konuşurken ya da mimiklerini yaparken zorlandığı, hatta boyun hareketlerini yaparken de zorlandığı görülür.

Yüz felcine ne iyi gelir? Doktorlar bu konuda kortizon ilacı ile birlikte nörolojik müdahaleleri de eklemektedir. İlerleme kaydedildiğinde fizik tedavi sürecine de geçilerek hastalığın etkilerini tamamıyla ortadan kaldırmak için çalışılır.

Ücretsiz Randevu