Tenisçi Dirseği ve Golfçü Dirseği

Yazı İçeriği

Lateral epikondilit sıklıkla tenisçi dirseği olarak bilinir. Dirseğin dış tarafında kas-tendonun kemiğe yapışma yerinde görülen ağrılı bir durumdur. Tendonlar kası kemiğe bağlar. Bu durumla ilişkili olan kas “ekstensör karpi radialis brevistir”. Lateral epikondilit hastalığında tendon yapışma yerinde dejenerasyon ve zayıflama söz konusudur. Bu kasın aktif olduğu hareketlerle ilgili olarak ağrıya sebep olabilir (germe, kavrama vs). medial epikondilit Golfçü dirseği ise dirseğin iç tarafındaki kemik çıkıntıda ağrı ve hassasiyetle karakterize bir hastalıktır. El bileğinin bükülmesi işlevinden sorumlu olan kol kaslarının kirişleri medial epikondile yapışır. Bu kasların aşırı kullanımına bağlı olarak golfçü dirseği oluşabilir. Kaslar aşırı kullanıldığında tendonlar yapıştıkları bölgede tekrarlayan çekme kuvvetine maruz kalırlar. Bunun sonucunda da tendonlarda yangı ve küçük yırtıklar oluşur Bu da ağrıya neden olur.

Lateral Epikondilit (tenisçi dirseği) Kimlerde Görülür ?

Tenis gibi sporlar sıklıkla bu durumla ilişkilidir. 30 ile 50 yaş arasında sıklıkla görülebileceği gibi daha gençlerde ve daha yaşlılarda da görülebilir.Golfçü dirseği en çok 20 ila 49 yaşındaki erkeklerde yaygındır

​Lateral Epikondilit (tenisçi dirseği) ve Medial Epikondilit (golfçü dirseği)’ne Yol Açan Durumlar Nelerdir ?

Aşırı kullanım: Tendonun yapışma yerinde strese sebep olan aktiviteler tendon üzerinde yaralanmayı artırır. Bu stresler tekrarlayıcı tutma, kavrama aktiviteleri, doğrama, boyama, çevirme, sıkma  olabilir.

Travma:  Ani beklenmedik bir hareket, zorlama ve aktivite ile de yaralanma olabilir.

Lateral Epikondilit (tenisçi dirseği ), Medial Epikondilit (golfçü dirseği) Belirtileri Nelerdir?

Hastaların tedaviye ihtiyaç duymalarının temel sebebi ağrıdır. Ağrı ; tenisçi dirseğinde dirseğin dış tarafında “lateral epikondil” olarak bilinen çıkıntılı kemik üzerine lokalizedir. Golfçü dirseğinde ise dirseğin iç tarafında (medial) ağrı hissedilir. Bu alanda dokunmakla hassasiyet oluşur. Ağrı aynı zamanda tendon üzerine stresin bindiği hareketlerle ağrı artabilir (kavrama, germe, bükme gibi). Ağrı aktivite ile birlikte dirsekte başlar ve ön koldan ele doğru yayılabilir. Bazen hiç hareket olmadan da ağrı olabilir.

Lateral Epikondilit (tenisçi dirseği) ve Medial Epikondilit (golfçü dirseği) Tedavi Yöntemleri  nelerdir?

Aktivite düzenlemesi: Bu duruma sebep olan aktiviteler kısıtlanmalıdır. Tümüyle istirahattan ziyade zorlayıcı aktivitelerin kısıtlanması önerilir. Modifiye tutma teknikleri, aktivite sırasında her iki eli kullanmak problemi azaltabilir. İlaç tedavisi: Anti-inflamatuar (ağrı ve ödem giderici) tedavi ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Brace: Brace arka önkol kaslarının üzerine ve dirseğin alt kısmına takılır. Dirsek bandı tendonların üzerindeki gerilimi azaltıp iyileşmeye izin verir. Fizik tedavi: Güçlendirici ve gerici egzersizler yapmak iyileşmeye yardımcı olabilir. Özellikle dirsek tam açıkken el bileğini germeden fayda görülebilir. Ultrason ve ısı tedavileri de fizik tedavi amaçlı yapılabilir.  Enjeksiyon: Steroid bölgesel olarak enjekte edilebilen güçlü bir anti-inflamatuardır. 3 aylık periyodlar halinde üç seferden fazla yapılmamalıdır. PRP(trombositten zengin plasma )tedavide kullanılan yöntemlerden biri de hastanın kendi kanından iyileştirme faktörlerini teknolojik olarak ayırıp, o faktörleri direkt olarak hasarlı dokuya enjekte ettiğimiz PRP yöntemidir.Seanslar şeklinde yapılır Ağrı mezoterapisi ; ilaçların karışımlar halinde normal kullanım dozundan düşük dozda,  4mm’lik özel iğne uçları kullanılarak  mikroenjeksiyon tekniği ile cildin orta tabakasına(mezoderm) enjekte edilmesidir.Mezoterapi işlemi belirli aralıklar verilerek seanslar şeklinde yapılır.  Cerrahi: Kişi, eğer ağrıdan dolayı günlük aktivitelerini ve işini yapamaz hale gelirse, ve 6 aydan uzun süredir cerrahi dışı tedaviden fayda görmemiş ise cerrahi tedavi düşünülmelidir. Cerrahi tedavi ile hastalıklı, dejenere tendon dokularını çıkarmak gerekir. Cerrahi sonrası fizik tedavi kolun hareketlerinin geri kazanımını sağlamaya yardımcıdır. Eski aktiviteleri geri kazanmak için güçlendirme  programları gerekli olacaktır.

Ücretsiz Randevu