Manuel Terapi Uygulaması

Manuel Terapi Uygulaması

Yazı İçeriği

Elle tedavi anlamına gelen Manuel Tedavi;
*Eklemlerde oluşan hareket ve koordinasyon bozukluğu
*Ağrı ve fonksiyon kaybını ortadan kaldırmak için kullanılan bir yöntemdir.

Bu tedavi yöntemi yüz yıldan uzun bir zamandan beri Omurga ve ekstremitelerde oluşan ağrı ve hareket bozukluğunun tedavisinde kullanılmaktadır.

Manuel terapinin asıl amacı, eklemlerdeki blokajları (kısıtlılık) yok edip, omurganın normal hareketliliğini kazanmasını sağlamaktır. Bu sayede normal hareketleri ele almış oluyoruz. Manuel terapiyi uygulamak için gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olmak gerekiyor.  Manuel terapinin amacı, eklemlerdeki blokaj olarak adlandırılan kısıtlanmış hareketi postüral denge içinde, en yüksek derecede ve ağrısız artırıp, fonksiyonu sağlamak ve beden mekaniğini korumaktır.Manuel terapinin etkin ve güvenli uygulanması için, lokomotor sistemin anatomik, biyomekanik ve nörofizyolojik olarak detaylı değerlendirilmesi gerekir.Manipülasyon teknikleri, endikasyonları ve kontrendikasyonları belirleyebilen ve uygun tekniği seçebilen özel eğitimli fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır, aksi halde ciddi komplikasyonlar (Hasarlar) görülebilir.Manuel terapi sıklıkla omurga rahatsızlıklarında kullanılmakla beraber, diğer eklemlerde de uygun yöntemler kullanılmaktadır.Omurgada özellikle lomber(Bel) ve servikal(Boyun) disk hernileri( Fıktık), mekanik bel ağrıları, faset (omurganın eklemi) sendromlarında uygulanır.Manuelterapi nerelerde faydalı olur?-Bel ağrılarında
-Boyun ağrılarında
-Kalça ağrılarında
-Sırt ağrılarında
-Baş ağrılarında
-Diz, dirsek, ayak bileği gibi eklemlerde oluşan ağrılarda
-Huzursuz bacak sendromlarında etkinliği kanıtkanmıştır.

Manuel terapide, kas ve/veya eklemlerin sıkıştırdığı sinirlerin serbest kalmaları sağlanabildiğinden, Boyun seviyesindeki blokaja bağlı olarak, migren, baş ağrısı, astım, hazımsızlık, artrit ve bazı duygusal bozukluklar dahi tedavi edilebilmektedir.

Ücretsiz Randevu