Kinezyolojik Bantlama

Kinezyolojik Bantlama

Yazı İçeriği

Kinezyolojik bantlama, eklem hareketlerini kısıtlamadan eklem ve kasları destekleyerek vücudun doğal iyileşmesini hızlandıran özel bir tür bantlama tekniğidir

İlk kez 1973 yılında Japon kiropraksi ve akupunktur uzmanı Dr.Kenzo Kase tarafından geliştirilmiştir. Kullanım süresi 30 yılı aşmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de tanınmış ve uygulanmaya başlanmıştır.

Kinezyolojik bantlama diğer geleneksel bantlardan farklı olarak insan derisinin yapısına ve esnekliğine benzer yapıda olması, uzun süre cilt üzerinde kalabilmesi ve eklem hareketlerini sınırlamadan ağrısız harekete destek olması en önemli avantajlarıdır.

Kinezyolojik Bantların Özellikleri

Kinezyolojik bant, cildin özelliklerini yansıtacak şekilde geliştirilmiştir ve kalınlığı cildin epidermis tabakasına, esnekliği insan cildinin esnekliğine benzer. Bantlar elastik özelliğini 3-7 gün koruyabilir. Yapıştırıcısı parmak izine benzer şekilde dalgalı akrilikten oluşur, lateks içermez ve ısı ile aktive olur. Pamuk lifleri sayesinde vücut nemi buharlaşıp hızla kuruduğundan cilt üzerine yapıştırılmış halde iken duş almak, uygulama bölgesini yıkayabilmek ve yüzmek mümkündür. Bant ıslandığında havluyla fazla suyu alınmalı, ovalanmamalı ve kuruması beklenmelidir.

Uygulamadan önce cilt yağ ve nemden temizlenmeli ve gerekli ise tıraş edilmelidir. Bandın yapışması için 20-30 dakika gerekir, bu süre içinde terlemeye yol açacak hareketlerden kaçınılmalıdır.

Kinezyolojik  bantlama fizik tedavi seanslarıyla eş zamanlı uygulandığında etkisi daha da artmaktadır.

Kinezyolojik Bantlamanın Etkileri Nasıl Oluşur?

Eğer bir kas aşırı kullanım ile çok uzun süre çalışmak durumunda kalır veya kapasitesinin üzerinde yüklenirse kas dokusunda küçük ya da büyük boyutlarda yaralanmalar oluşur. Neticesinde yangılı bir durum meydana gelir; ağrılı ve yangılı kaslar ödem nedeniyle şişerek yer aldıkları bölgede alanı daraltarak lenfatik akıma engel olur ve ayrıca cilt altında yer alan ve ağrı duyusunu yaratan sinir uçlarını da uyararak kişide ”ağrı ve rahatsızlık hissi” uyandırır. Kinezyolojik bant, uygulandığında cildi yukarı kaldırıp deri ile kasların arasındaki boşluğu arttırmakta ve bölgede yaralanma sonucu oluşan baskıyı hafifletmektedir. Yaralanma bölgesindeki baskının azalması hem dolaşım ve hareketi arttırarak o bölgedeki yangının azalmasına, hem de deri altındaki sinir uçlarının serbestleşerek ağrı alıcılarının uyarılmasına engel olur ve sonuçta ağrısız hareket etme imkanı sağlanmış olur. Kinezyolojik bantlama tekniğinin temel amacı bu yolla ağrısız hareketi sağlamak ve iyileşmeyi hızlandırmaktır.

Kinezyolojik bantlama hangi problemlerde kullanılır?

–Boyun-sırt-bel ağrısına neden olan mekanik sorunlar

–Kas-iskelet sisteminde yumuşak doku travmaları(tendinit, bursit,kas zorlanmaları)

–Spor yaralanmaları

–Eklem instabiliteleri(oynaklığı)

–Postür bozuklukları

–Dejeneratif artrit(eklem kireçlenmesi)

–Ayak deformiteleri(halluks valgus,çekiç parmak,topuk dikeni..)

–Eklem burkulma ve zorlanmaları

–Hareketsizliğe bağlı kas güçsüzlükleri

–Fiziksel aktivite ve sportif faaliyet öncesi kas-eklem çevresi dokularına destek vermek suretiyle koruyucu amaçla

–Nörolojik hastalıklarda görülen kas kuvvet yetersizlikleri

–Karpal tünel sendromu gibi tuzak nöropatileri

–Lenfödem

Pediatrik yaş grubunda da güvenle kullanılabildiğinden geniş kullanım alanları vardır.

Kinezyolojik Bantlamanın Yan Etkileri neler?

Çok nadir de olsa Kinezyolojik bant kullanınmına bağlı uygulanan bölgede cilt reaksiyonları görülebilmektedir.Bunlar allerjik reaksiyonlar veya lokal irritasyon şeklinde olabilir. Allerjik reaksiyon çoğunlukla bandın yapışma özelliğini sağlayan poliakrilat yapışırıcıya karşı gelişir..Böyle bir durumla karşılaşıldığında bant çıkarılmalıdır.

Uygulanan cilt alanında ve bandın kenarlarında hafif kızarıklık, yüzeyel soyulma gibi lokal irritasyonlar, cildin çok ince ve hassas olması, fazla hareketli bir bölgede uygulama, bandın suya fazla maruz kalması, çok uzun süre ciltte kalması gibi nedenlerle oluşabilir. Bant kullanımına bir süre ara verildikten ve cilt yüzeyi normale döndükten sonra bant tekrar uygulanabilir.

Kinezyolojik bantlama tekniğini  Kimler Uygulayabilir?

Başarılı bir uygulama için hastanın iyi değerlendirilmesi, doğru kasın seçilmesi, bantlamanın hangi amaçla yapılacağının belirlenmesi, uygulanacak kasa doğru pozisyon verilmesi ve bandın geriminin ayarlanması önemlidir. Bunlar tedavinin başarısını önemli ölçüde etkiler. Tekniğin başarı ile uygulanması kas-iskelet sistemi ve dolaşım sisteminin anatomisini bilmek ve uygun doğru teknikleri kullanmaya bağlıdır bu nedenle Kinezyolojik bantlama uygulamaları bu konuda düzenlenen kurs ve eğitim programlarını almış doktorlar ya da fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır.

Ücretsiz Randevu