Kayropraktik Tedavi

Kayropraktik Tedavi

Yazı İçeriği

Kayropraktik tedavi sağlık alanında el ile sağlıklı olmak adına yapılan terapiye denir. Özellikle cerrahi yöntemlerden önce alternatif olarak bu tedavi yöntemine başvurulabilir.

Tedavinin temelinde el ile müdahalelerle rahatsız bölgeyi rahatlatmak ve daha sağlıklı yaşam sürmeye yardımcı olunmak hedeflenir. Daha çok omurga üzerinde gerçekleştirilen bu tedavide ağrıyan bölgenin kısa sürede rahatlaması ve manipüle edilmesi sağlanır.

Türkiye’de kayropraktik uzmanları fazlaca olup, aslında çoğu fizyoterapist bu alanda hizmet vermektedir. Eğer bu hizmet alınacaksa mutlaka önerilen ve iyi araştırılmış doktorlar tercih edilmelidir.

El ile sağlık verme olarak tanımlanan bu tedavinin güzel yanı hiçbir anestezi ve kesici bir aletin kullanılmamasıdır. Fizyoterapi alanında eğitim alan uzmanlar tarafından verilmekte olup, tedaviye ihtiyaç duyan herkese uygulanır. Tedavi sürecinde kasların durumu önceden hastanın hareketleri ve doktorun el ile muayenesi sonucu tespit edilir. Sonrasında tedaviye kısa sürede başlanır.

Manipülasyon Tedavisi

Ellerle yapılan bu tedavi yöntemine manipülasyon tedavisi denir. Kayropraktik tedavi içerisinde yer alıp, el ile rahatsızlık gözlenen bölgeye bazı hareketler uygulanır. Bu sayede hasta vakanın şiddetine göre belli süreler sonra iyileşir.

Hastalığın gözlendiği bölgeye el yapılan bu müdahalelerle tedavi etmek amaçlanır. Özellikle germe, bastırma ve döndürme hareketleri uygulanır. Her hareket için profesyonel teknikler seçilerek uygulamalar yapılır.

Elle yapılan bu tedavide kasların manipülasyon edilmesi amaçlanır. Yapıldığı ilk anda hastaya bir rahatlama hissi gelir. Sonrasında kısa ağrılar gözlemlense de tedavi başarı ile sonuçlanmışsa hastalık ya tamamıyla ortadan kalkar ya da kısa süre sonra tekrar ortaya çıkabilir.

Manipülasyon tedavisini uygularken vakanın şiddeti çok önemli olup, buna göre tedavinin seansları düzenlenir. Hafif olan vakalarda 2 ila 4, orta 5-6, daha ileri vakalar ise en az 8-10 hafta tedavi sürecine devam eder. Bu tedaviyi masaj ile karıştırmamak gerekir. Çünkü uzmanlar tarafından verilen tıp alanında kanıtlanmış bir tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavisi nedir: Omurga üzerinde meydana zedelenmeleri ya da daha ileri vakaları el ile yani manuel olarak tedavi etmeye kayropraktik tedavi adı verilir. Cerrahi yöntemlerden daha uzun sürse de ameliyat karşısında kolayca tercih edilebilmektedir.

Bu tedavinin amacında sinirsel sistemin iletişim kurulduğu organlar üzerinde iletişimin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamaktır. Beyin başta olmak üzere sinir sistemi ve organların kendi aralarında sağlıklı işleyişini sürdürmesi sağlanır.

Omurga üzerinde buluna yapıların yerleşimindeki bozukluklar dolaylı olarak omuriliğe de zarar vermektedir. Bu durum çeşitli nedenlerle ortaya zaman içerisinde çıkarak şiddetli ağrılara neden olmaktadır.

Tedavinin amacında vücutta yer alan sinirler ile beyin arasında gerçekleşen iletişimin tekrardan sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamak vardır. Omurga üzerinde meydana gelen bir rahatsızlık omuriliği de etkileyeceği için sinirsel bozukluklara neden olur. Bu nedenle beyinle vücut arasında gerçekleşen iletişim sıkıntıya uğrar. Kayropraktik tedavi ile bu iletişim eski haline getirilir.

Peki, hangi hastalıklar nedeniyle kayropraktik tedavisine başvurulur?

  • Sporda meydana gelen yaralanmalar
  • Stres ve psikolojik durumlardan kaynaklı kas ağrıları
  • Baş bölgesinde oluşan ağrılar
  • Fibromyalji (yumuşak doku romatizması)
  • Bel fıtığı
  • Boyun fıtığı
  • Myofasiyal nedeniyle oluşan ağrılar
  • Duruş bozuklukları nedeniyle ağrıların oluşması

Yukarıda yer alan rahatsızlıkların görüldüğü durumlarda kayropraktik tedavi randevu alınarak yararlanılabilir.  El ile omurga yüzeyine bazı teknikler uygulanır ve hastalığın iyileşmesi sağlanır.

Kütletme

Kayropraktik tedavi içerisinde yer alan uygulamalardan biri de kütletmedir. Bu sağlık uygulamasına başvurulurken mutlaka işinde uzmanlaşmış fizyoterapistler tercih edilmelidir. Aksi halde fiziksel ve sinirsel birçok sağlık problemi ortaya çıkacaktır.

Günümüzde bu alanda hizmet veren birçok yer vardır. Omurga üzerinde meydana gelen rahatsızlıklar için başvuracağınız kütletme tedavisi için profesyonel sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Ayrıca el ile yapıldığı için hijyende çok önemli bir unsurdur.

Kütletme ismiyle özdeşleşmiş bir terapidir. Önce kaslar ısındırılır sonrasında ani bir hareket ile tedavi gerçekleştirilir. Boyun bölgesine uygulandığında fazlaca kütletme seslerinin çıktığı görülür. Tedavi uygulanırken çok dikkatli olunup, hastanın fiziksel durumuna göre hareket edilmelidir.

Bel ve sırt bölgesine uygulanırken hasta yüz üstü ya da bir tarafına yatar pozisyonda bekletilir. Kütletmeden önce hafif bastırma ve germe hareketleri uygulanır. Sonrasında kütletme işlemi için hazır hale getirilen hastaya uygulanır. Seanslar vaka şiddetine göre değişirken fazla sürmeyen kayropraktik tedavi çeşididir.

Ücretsiz Randevu