Kayropraktik İstanbul

Kayropraktik İstanbul

Yazı İçeriği

Kayropraktik İstanbul bu tedavinin başlıca merkezlerinden biridir. Gün geçtikçe önemi ve yapılan araştırması artan bir tedavi yöntemidir. Yaygınlaşan bu tedavi yöntemi artan talep nedeniyle kayropraktist sayısı da giderek artmıştır. Pek çok ülkede yapılmaktadır. Bu yöntemin ilk adımlarını Amerika Birleşik Devletleri atmıştır. Bu konuda birçok okul açmış ve uzmanlar yetiştirmiştir. Birçok teknik geliştirmiştir. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada bu yöntemde en başarılı denebilecek iki ülkedir.

Kayropraktik İstanbul, Türkiye’de bu tedavi denilince akla gelen yerler arasındadır. Uğraş alanı genel olarak omurga olan bu tedavi Türkiye için yeni denebilecek bir yöntemdir. Ülkemizde başta İstanbul olmak üzere diğer illerimizde de uygulanmaktadır. Kas ve iskelet sistemindeki şikayetlerini gidermek, yapılması gereken tedaviyi uygulamak için oluşan sağlık mesleğidir. Bu kendi başına bir meslektir. Hiçbir mesleğin yan dalı değildir.

Kayropraktik Fiyat

Ülkemizde bu yöntem daha çok yeni olduğundan ötürü devlet hastanelerinde ve diğer devlet kurumlarında bu tarz bir tedavi yöntemi henüz sağlanamamaktadır. Son zamanlarda popüler hâle gelen güvenli bir şekilde ve hızlı sonuç veren tedavi şekli olduğundan ötürü bu artış fiyatlara da yansımaktadır. Talep artıkça fiyatlar da artmıştır. Bu tedavi yöntemi genelde özel kayropraktik merkezi (çoğu ilimizde mevcuttur) ve rehabilitasyon merkezlerinde, kliniklerde uygulanır.

Sunulan fiyatlar çoğu zaman hizmetin kalitesiyle doğru orantılıdır. Doktordan doktora fiyat aralığı değişiklik göstermektedir. Bu fiyat uzmanın el becerisine, bilgisine, işini ne kadar iyi yaptığına ve konumuna göre değişmektedir. Ortalama fiyatı iki yüz ile beş yüz arasında olmaktadır. Bazı uzmanlar ön muayene olup bilgi alım kısmını da ücretlendirmektedir. Bu her uzman için geçerli değildir. Bir kısmı ön muayene için ücret talep etmemektedir. Bu tarz uzmanlarla görüşüp kontrol yaptırmakta fayda var. Özel sağlık sigortası veya sosyal güvenlik kurumu (SSK) anlaştığı kurumlarda, anlaştığı miktarını ödemektedir.

Kayropraktik Tedavi Merkezleri İstanbul

Kayropraktik tedavi yöntemini Türkiye ‘de ilk defa Dr. Ayşegül Öztürk tarafından uygulanmıştır. 2000 yılında özel bir klinik açmıştır ve hastalarını tedavi etmiştir. Tedavinin merkezî olan İstanbul ‘da işletmektedir. Bu tedavi yöntemini birçok ülkede olduğu gibi Türkiye ‘de de uygulanabilir hâle getirmiştir. Dr. Ayşegül Öztürk hâlâ da uygulamaktadır.

Kayropraktik İstanbul başta olmak üzere birçok tedavi merkezi bulunmaktadır. Bu tedavi merkezlerine gitmeden önce mutlaka o merkezdeki uzmanların bu konuda eğitim almasına dikkat edin. Yanlış uygulama yapıldığında kişinin çok ciddi sağlık sorunları yaşamasına sebep olabilmektedir. Örneğin, boyun bölgesine yapılan yanlış atlas ve axis manipülasyonu boyun bölgesinde bulanan sinirleri bloke edebilir. Bu durum da felç kalmanıza sebep olabilir.

Bir başka örnek ise tedavinin ilk aşamasında hastaya blokajlar açılır. Fıtık oluşumu varsa, şiddetli ağrıya da sebep olan spinal korddaki baskılar ortadan kalkar. Kişi iyileşme yolunda ilerler. Fakat hastada kanal daralması ya da ciddi seviyede spondiloliztezis dediğimiz bel kayması varsa kişiye bu tedavi kesinlikle uygulanmamalıdır. Ya da aşamalı olarak uygulanmalıdır.  Yapılan bir hatada kişinin daha da fazla hasta olmasına sebep olabilmektir.

Kayropraktik Seans Ücreti

Tedavi uzmanın uyguladığı bölgeye göre de fiyat değişmektedir. Genel olarak kayropratik tedavi fiyatları aralığı uzmanın profesyonelliğine göre değişmektedir. İl ve ilçe arasında da fiyat farklılıkları vardır. İlçeler illere göre daha düşük bir ücretle uygulanır. Ancak bu tedavi tek bir seans uygulanan bir tedavi değildir. Kişinin rahatsızlığına göre, yapıldığı bölgeye göre seans sayısı artabilir veya azalabilir.

Her hasta kişiye bu tedavi uygulanmaz. Bu kişinin durumunu daha da kötüye sürükleyebilir. Belli başlı kuralları vardır. Hastanın ilk olarak şikâyeti, nerede ağrısı olduğu dinlenir. Ağrıya veya şikayet ettiği bölgeye yönelik bir kaç testler yapılır. Bunlar: Short Short ya da Short Long testleri. Sonuca göre tedavi yapılıp yapılmayacağı anlaşılır.

Pek çok insanda bel ve boyun rahatsızlıklarını görmekteyiz. Günümüzde bu ciddi bir sorun olmuştur. Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme, şehir yaşantısı, bir çoğumuzda olan stres kaslarda ve dokularda zarara uğramasına sebep olur. Kas iskelet görevini yerine getiremez. İşte tam da bu nedenden dolayı bu tedaviye, kayropraktik merkezi nekesinlikle ihtiyaç vardır.

Ücretsiz Randevu