İskemik İnme

İskemik İnme

Yazı İçeriği

İskemik inme beyne kan taşıyan damarlarda kanın azalması ya da tamamen kesilmesi sonucu beyin hücrelerinde hasarlar meydana gelmesidir.

İskemik inmeler damarlarda pıhtı oluşumu, sertleşme ya da plaka oluşmasıyla beyne giden kanın kesilmesi veya azalması sonucu ortaya çıkar. Vücutta canlılığın devamı ve sağlıklı bir beden ancak hücrelerin madde alışverişi ile mümkündür. Tüm canlı hücreler, canlılığını devam ettirebilmek ve büyüyebilmek için oksijene ihtiyaç duyarlar. Burnumuz vasıtasıyla alınan oksijen akciğerlere ve buradan kalbe ulaşarak tepeden tırnağa her hücreye taşınır. Bu sayede hücreler için gerekli olan besin ve oksijen sağlanır ve artık maddeler ise vücuttan uzaklaştırılır.

Vücudumuzda saniyeler içerisinde gerçekleşen bu mükemmel sistem, bazen dışarıdan gelen sebepler bazen ise vücut içinde ki bozulmalar nedeniyle aksamaya uğrayabilir. İnme özellikle beyne giden damarlarda ki pıhtı ve kanama sonucu beyin hücrelerinin kanlanmaması ve hasara uğramasıyla sonuçlanan ciddi bir hastalıktır.

İskemik İnme Nedir?

İskemik inme ne demek: Öncelikle iskemik kelimesi vücutta herhangi bir hücre ya da dokuya kanın ulaşamaması ya da azalmasıdır. İskemik inme ise beyin hücrelerine yeterince kanın ulaşamamasıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre bu inme türü yüzde seksen oranında görülen inme türüdür.

Vücudumuzun hareket, koordinasyon ve her türlü yönetim işleminin yapıldığı yer beyindir. Beyin de her organın ve her türlü canlılık faaliyetinin gerçekleştiği özel bölgeler bulunmaktadır. Bu hayati yönetim organının herhangi bir şekilde hasar görmesi sonucu kişi sakat kalabilmekte ya da hayatını kaybedebilmektedir.

Beyinle alakalı en ciddi problem olarak duyduğumuz inmeler, özellikle 55 yaş üzeri kişilerde meydana gelmektedir. İnmeler 2 türdür. Birincisi ve en çok bilineni İskemik inmedir ve bu inme türünde pıhtıya bağlı hasar karşımıza çıkmaktadır. İkincisi ise kanamaya bağlı ortaya çıkan hemorajik inmedir.

İskemik İnme İyileşir mi?

İnme doğru ve etkili tedavi yöntemleri ile iyileşebilmektedir. İnme de ilk 4-5 saat oldukça önemli olduğundan derhal pıhtının yeri tespit edilmelidir. Pıhtı eritildikten ya da çıkarıldıktan sonra hastaların çoğu eski hayatlarına dönebilmektedir.

Akut İskemik İnme Nedir?

Akut iskemik inme beyin hücrelerinin pıhtı ya da daralma gibi sebeplerle yeterince kan alamayarak ölmeye başlamasıdır. Halk tarafından inmenin belirtileri bilinmeli ve zaman kaybının inme geçiren kişi için hayati önem taşıdığının farkına varılmalıdır. Bu sebeple özellikle kardiyovasküler hastalığı olanlar, yüksek tansiyon hastaları ve doğuştan pıhtılaşma hastalığı olan kişiler inme hakkında bilgilendirilmelidir. Risk grubunda ki hastalara pıhtı önleyici ilaçlar verilerek önleyici tedaviler uygulanmalıdır.

Akut iskemik inme tedavisi mümkün bir hastalık olup, doğru teşhis ve tedavi ile hastalar sağlıklarına kavuşabilmektedir. Akut inme sıklıkla rastlanan ve müdahale edilmediğinde ölümle sonuçlanan bir nörolojik problemdir.

İskemik İnme Tedavisi?

İskemik inme tedavisinde en iyi doktor, inme geçiren kişiye en hızlı ve doğru tedavi yöntemini en etkili şekilde uygulayan doktordur. İnme tedavisinde inmenin sebebi en hızlı şekilde tespit edilmeli ve hastada hasar kalmadan doğru tedavi yöntemlerine başlanmalıdır. Kullanılan temel tedavi yöntemleri şu şekildedir:

 • Pıhtı eritici ilaç tedavisi: ilk 4-5 saat içerisinde küçük damar tıkanıklarında kullanılan tedavi yöntemidir.
 • Pıhtı çıkarma tedavisi: Daha ciddi durumlarda başvurulan bu yöntem de kalbe anjiyo yapılması gibi tıkalı damara anjiyografi yapılarak damarın açılması sağlanabilir.
 • Cerrahi tedavi
 • Girişimsel tedaviler: Stent ya da anjiyo yöntemleri ile daralan damarın genişletilerek kan akımının normale döndürülmesi sağlanır.

İskemik İnme Nedenleri?

Damar tıkanıklığına bağlı meydana gelen iskemik inmelerin nedenleri genel olarak şu şekildedir:

 • Kalp kaslarının bozulması sonucu düzensiz çalışan kalpte pıhtı oluşabilmektedir. Oluşan bu pıhtının beyne ulaşması ile inme ortaya çıkmaktadır.
 • Beyne kan götüren şah damarında tıkanma ya da daralma,
 • Beyin içinde yer alan ince damarların tıkanması ya da daralması,
 • Doğuştan meydana gelen pıhtılaşma hastalığı

İskemik İnme Belirtileri

İnme belirtileri aniden ortaya çıkar ve acil müdahale gerektirir. Bu belirtiler bazen kişi uykudayken meydana gelebilmektedir. İskemik inmenin en önemli ve en bilinen belirtileri şunlardır:

 • Vücudun tek tarafında hissizlik uyuşma ya da kuvvet kaybı,
 • Konuşma ve anlama da güçlük çekme,
 • Yürüme, denge ve koordinasyonda güçlük çekme,
 • Ani ve şiddetli baş ağrısı,
 • Görme bulanıklığı ya da tek tarafta görme problemi.

Bu belirtiler fark edildiğinde kişi derhal sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır.

İskemik Ve Hemorajik İnme Farkı

İskemik ve hemorajik inme bilinen en önemli inme türleridir. İkisinde de yaklaşık aynı belirtiler görülse de beyin de farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Ve ikisinde de farklı tedavi yaklaşımları ile hastalar tedavi edilmektedir.

İskemi belirli dokulara kan akımının kesilmesidir. Bu nedenle iskemik inmede aslında kalp krizinde karşılaştığımız durumla benzer bir durumla karşılaşırız. Tek farkı inmenin koroner kalp damarlarında değil beyinde ki damarlar da ortaya çıkmış olmasıdır. Damarda oluşan pıhtı ya da plak kan akımını zayıflatır veya tamamen keser.

Hemoraji kanama anlamına gelir ve hemorojik inmede kan damarının yırtılması ve kanın beyne yayılması sonucu oluşan inmedir. Hemorajik inmeler,  başın darbe alması, yüksek tansiyon ya da damar bağlantılarının zayıfladığı bölgelerde ki yırtılmalar sonucu oluşmaktadır. Halk arasın da beyin kanaması olarak bilinmektedir. İnme türleri arasında daha az rastlanan tür hemorajik inmedir.

Ücretsiz Randevu