İnme Rehberi 2021

İnme Rehberi 2021

Yazı İçeriği

İnme Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; beynin işlevlerinin aniden bozukluğa uğrayarak vücudun tamamı ya da bir kısmının hareketsiz kalmasıdır.

İnme olan kişi vücudunda bazı hareket yetilerini kaybeder. Vücutta hareket sistemi direkt olarak beyine bağlıdır. İnme birçok yönü ile ciddi hasarlara yol açan ya da ölümle sonuçlanan bir sakatlık türüdür. Bu yüzden felç durumları öncesinde ortaya çıkabilecek belirtileri anlamak ve sağlık kuruluşuna daha hızlı şekilde ulaşmak önemlidir. Ancak bunun için de felç olayını iyi tanımak gereklidir. İşte inme hakkında bilinmesi gerekenler!

İnme Nedir? Neden Olur?

Aslında toplum içinde en sık sorulan sorulardan birisidir. İnsanlar özellikle ağır sonuçlar veren bu hastalık hali için tedbir almak konusunda daha çok bilgi edinmek istemektedirler. İnme inmek demek ne demek? Her inme inen hasta ölür mü? Ünitesi nedir, hangi hastalar buraya alınır? İşte tüm bu sorular yakınlarından birinde felç ile karşı karşıya kalmış kişilerin en büyük merakıdır. Gerekli tedbirlerin hızlı ve pratik şekilde alınması birçok durumda hastayı belki de ölümden kurtaracak en önemli adımdır. Peki İnme nedir?

Bu hastalık, beyin damarlarında gerçekleşen bir tür kanama ve damarların tıkanması sonucunda ortaya çıkar. Beyin damarlarının tıkandığı alanda oksijen erişimi yoktur. Kan hücreleri ile beyne taşınan oksijen aslında beynin fonksiyonlarını yerine getirmesinde oldukça önemli role sahiptir. İşte inme halinde beyinde bu oksijen akışı durur.

Oksijen ile beraber beyin hücrelerini besleyen glikozun da akışı durduğu için beyin hücrelerinde hızlı bir ölüm gerçekleşir. Beyin hücrelerinin yıkımı hangi bölgeyi yönetiyorsa o bölgede hareketsizlik, uyuşukluk başlar. Son aşamada ise tamamen hareketsiz kalır ya da kişi ölür.

İnme İnmesi Nedir? İnme İnmek Ne Demek?

İnme inmesi demek kişinin aniden gelişen şiddetli baş ağrısı ya da beyin uyuşması gibi bir olayla karşılaşmasıdır. Bu durumun sebebi ani tansiyon yükselmesi ile beyne aşırı kan pompalanması ya da kanın bir damarda pıhtılaşmasıdır. Her iki durumda de beyinde hücre ölümleri yaşanır ve hasta ölümcül bir eşiğe girer ya da uzun süreli sakatlık yaşar.

İnme Nasıl Olur?

Beyin damarlarında kanın fazla akması ya da damarların tıkanması sonucu oksijensiz ve glikozsuz kalan beyin hücreleri ölmeye başlar. Bu durum beynin yönettiği vücut noktalarında hasara yol açar.

İnme Belirtileri Nelerdir?

İnme belirtileri nelerdir sorusunun cevabı aslında ilk etapta acil müdahale için önemlidir. Özellikle geçici belirtileri ortaya çıktığı gibi gerekli müdahale yapılırsa kalıcı hasarın da önüne geçilmiş olur. Tabi bu noktada inme belirtileri ne kadar sürer bilgi sahibi olunmalıdır.  Beyin inmesi belirtileri aniden ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerden herhangi birisinin varlığında acil tıbbi müdahale şarttır.

İnme Hastalığının Belirtileri;

 • Başta yüz, kol ve bacak olmak üzere vücudun yarısında aniden ortaya çıkan kuvvet kaybı
 • Ani görme bozuklukları ya da gözde kararma
 • Konuşmada ve konuşulanı anlamada güçlük
 • Aniden ortaya çıkan bilinç bulanıklığı
 • Dengesizlik hali ile gelen ani sersemlik hissi
 • Nedensiz aniden ortaya çıkan şiddetli baş ağrısı

İskemik İnme Belirtileri;

 • Davranış bozukluğu
 • Aniden gelen uyku hali
 • Yürüme bozukluğu
 • Yutma güçlüğü (özellikle yutkunma esnasında alınan gıdanın solunum borusuna kaçmasına sebep olur ve boğulmalar ortaya çıkar)
 • Yüz felci
 • Bacak ve kollarda kuvvetsizlik ve hareketsizlik
 • Çift görme ya da görmede bulanıklık
 • Görme kaybı
 • Hastanın döndüğünü düşünmesi hali

İnme Belirtileri Ne Kadar Sürer?

Bu hastalık aniden ortaya çıkar. Belirtileri başta anlaşılmayabilir. Beyin hücrelerine ani fazla kan gidişi ya da aniden kanın pıhtılaşması gibi durumlarda ortaya çıkar.

İskemik İnme Nedir?

İskemik inme nedir? İyileşir mi? Tedavisi nasıl olur? Bu soruların cevabından önce iskemik inmeyi tanımlamak gereklidir. Toplumda en sık rastlanan türdür. Beyne pıhtı atması ile damarların tıkanması olayıdır. Bu kan damarlarının tıkanması ile beyin hücreleri beslenemez ve işlev bozukluğuna sebep olur. Akut iskemik inme nedir sorusunun da cevabı burada gizlidir. Kısmi felce sebep olan ve kısa süreli felç halidir. İskemik inme belirtileri de diğer inme çeşitleri ile aynı tepkileri göstermektedir.

Hemorajik İnme Nedir?

Hemorajik inme nedir sorusunun en bilinen cevabı aslında tansiyon hastalığıdır. Tansiyonun aniden yükselmesi ile beyin damarları ciddi hasar görür. Çünkü beyin damarlarının aniden kan basıncı ile sarsılması ve yırtılması söz konusu olur. Bu yırtılma esnasında şiddetli akan kan bu yırtıktan damar dışına dağılır. Genellikle durdurulması gerçekten zor olan bir tıbbi vakadır. Kafa içerisinde basınç şiddetle artar ve herniasyona da sebep olabilir.

Hemorajik İnme Belirtileri:

 • Çift görme
 • Bulantı ve kusma
 • Konvülziyonlar
 • Kafa içi basınç artışı varsa Cushing triadı ortaya çıkabilir
 • Koma hali
 • Çok şiddetli baş ağrısı
 • Hemipfleji
 • Fotofobi
 • Göz hareketlerinde anormal durumların meydana gelmesi şeklindedir.

İnme Tedavisi Var mı?

İnme tedavisi var mı: Elbette her hastalıkta olduğu gibi bu hastalık için de erken teşhis ve tedavi hayati önem arz eder. İster iskemik inme tedavisi ister akut inme tedavisi olsun ilk 3-4 saat içerisinde acil müdahale çok önemlidir. Özellikle hipertansiyon ile kafa içi basınç yükselmesi durumunda saniyelerin bile önemi büyüktür. İlk müdahaleden sonra hasta inme öyküsü çerçevesinde uygun tedaviye alınır.

Vücutta ortaya çıkan hasar boyutu ne ise ona göre rehabilite çalışmaları başlatılır. Hastanın felçli halde olan bölge sayısı ve süreye göre de bu tedavi ve cevap verme süreci değişebilmektedir. İnme tedavisi hastanın durumuna göre değişkenlik gösteren bir sürece sahiptir. Ancak ciddi düzelme gösteren hastaların sayısı fazladır.

İnme Nasıl Tedavi Edilir?

İnme sonrası ağır bir tabloyu önlemek için mutlaka acil müdahale şarttır. Zaman kaybı asla yaşanmamalıdır. Bu sayede beyinde kalıcı hasırın büyüklüğü de önlenir. Hastanın hastalık hikayesine göre tedavi yöntemi seçilir ve mutlaka erken dönemde rehabiliteye başlanmalıdır.

Beyne Pıhtı Atması Nedir?

Beyne pıhtı atması nedir: Birçok kişinin inme konusunda merak ettiği hususlardan birisi de budur. Beyne pıhtı atması neden olur? Belirtileri nelerdir? İyileşme süresi nedir?  Beyne Pıhtı Atması Sonucu Ölüm Gerçekleşir mi? aslında tüm bu soruların odak noktasında inme olayının verdiği hasar vardır.

Beyne pıhtı atması demek; beyne giden damarlardan bir ya da birkaçının kan akışının durması sonucunda tıkanması demektir. Bu tıkanma sonucu beyin hücrelerinin kendisini yenilemesi için gerekli olan oksijen ve glikoz damarlardan geçmez ve hücreler hızla ölür. İşte bu noktada beyne pıhtı atan yer hangi organın kontrol mekanizmasına aitse orada kalıcı sakatlık meydana gelebilir. Önemli olan pıhtı attığında ilk 3-4 saat içerisinde pıhtı açıcı ilaçlar ile acil müdahale edilmesidir. Beyin daha fazla hasar görmeden pıhtının açılması hasta için hayati önem taşımaktadır.

İnme Neden Olur?

İnme neden olur aslında herkesin merak ettiği ve çeşitli rahatsızlık durumlarında acaba dediği hallerde sıklıkla araştırdığı sorudur. Bu hastalık söz konusu olduğunda insanların endişeli bir tavırla inme nedenleri veya risk faktörleri araştırması da oldukça doğaldır. Bu yüzden bu hastalığa sebep olan etkenlerin bilinmesi nasıl ortaya çıktığını anlamak erken teşhisle hayat kurtarmak demektir. Çünkü bu hastalık aniden gelişen ve beyinde hızla yıkıma sebep olan bir olaydır. Saatlerle yarışmak zamana karşı koymak bu hastalığın ilk etapta kurtarıcısı olmak demektir.

İnme olayı ani tansiyon yükselmesi ya da beyne pıhtı atması gibi durumlarda ortaya çıkar. Tansiyon yükselmesi ile beyin damarı çatlar ya da yırtılır. Bu durumda durdurulması zor bir kanama ortaya çıkar. Pıhtı atması durumunda ise beyin damarına kan giriş çıkışı olmadığı için beyin hücreleri glikoz ve oksijensiz kalır. Bu durumda beyin hücresi kendisini yenileyemez ve ölür. Her beyin hücresinin ölmesi demek o alanda kalıcı sakatlık anlamına gelmektedir.

İnme ve Felç Arasındaki Fark Nedir?

İnme ve felç arasındaki fark aslında çok da ifade edilecek bir ayrıma sahip değildir. Halk arasında inme felç şeklinde de tanımlanabilmektedir. Ancak inme ölümle sonuçlanabilen ya da sağ kalınması halinde vücudun ağır hasar almış olması halidir. İnme; uzun ya da kısa süreli kalıcı hasarlar bırakan kas hasarı sonucu ortaya çıkar ve ağrılı bir sürece sahiptir. Felç herhangi bir dönemde ağrısız şekilde vücudun bir bölümünün hareket yetisini kaybetmesidir.

İnme inen vücut uzun süre hareketsiz kalabilir ve vücudun tamamına ya da belirli kısmında uzun süreli hasar bırakabilir. Felç durumunda ise hasar gören alan uyuşma ile belirti verir. Herhangi bir ağrılı süreç yoktur. Uyuşa ve hissizlik ile belirti veren felç durumu da erken dönemde alınan tedbirler ile iyileştirilir. İnme felç tedavisi için asla geç kalınmaması gereken tedavi yöntemi rehabilitasyondur.

İnme Rehabilitasyonu

İnme rehabilitasyonu için en önemli çalışmalar başında kas germe açma çalışmaları gelir. Eklemler düzenli olarak çalıştırılır. Denge ve yürüme egzersizleri yaptırılır.  Havuz tedavileri uygulanır. Hastanın durumuna göre robotik rehabilitasyon işlemleri uygulanır. Modern rehabilite çalışmaları ile hastanın kaybettiği yetilerinin geri kazanılması sağlanır.

İnme Sonrası

İnme sonrası hastada birçok kalıcı hasar oluşabilir. İnme sonrası baş ağrısı, görme kaybı ve inme sonrası konuşma bozukluğu en sık görülen kalıcı sakatlıklar arasındadır. İnme sonrasında hasta uzun süre tedavisine devam edebilir ve gözlem altında tutulabilir. 

İnme Nasıl Geçer?

İnme tedavisinin sonucunun olumlu yanıt vermesi iki duruma bağlıdır. Birincisi hastanın inme öyküsü, ikincisi ise inme ile felç kalınan süre. Felçli süre ne kadar uzunsa iyileşme süresi paralel şekilde uzun olur.

İnme Hangi Doktor Bakar?

Bu hastalıkla ilgili vakalara nöroloji doktoru bakar.

Ücretsiz Randevu