İnme Nedir?

İnme Nedir?

Yazı İçeriği

İnme nedir: Beyne kan ve oksijen taşıyan damarlarda, kan akımının kesilmesi veya azalması sonucu felç veya halk dilinme inme meydana gelir.

İnme vücudumuzu yöneten beyin de bir aksaklık meydana gelmesi sonucu oluşur. Ve vücudun tamamı ya da bazı kısımlarının hareketsiz kalmasıyla sonuçlanır. Vücudumuzda hareket, iskelet kas sistemiyle sağlanmaktadır. İskelet kas sistemi, beyinde ki nöronların aktivitesi sonucu vücudumuz da hareketi sağlamaktadır. Hareket mekanizmasının yönetimini beyin sağladığından, beynin işlevlerinde bir aksaklık olursa hareket sistemi direkt olarak etkilenmektedir.

İnme hareket mekanizmasında görevli uzuvlarda, geçici ya da kalıcı hasar oluşmasıdır. Çok ciddi sonuçlara sebebiyet vermesi nedeniyle, inme meydana gelmeden önce belirtilerini dikkate almalı ve acil bir durumda yapılması gerekenler bilinmelidir. Bu yazımızda inme hakkında bilmeniz gerekenler, inme nedir? İnme türleri nelerdir? Gibi önemli noktalara değineceğiz.

İnme Nedir?

İnme Nedir Tıp ve İnme Ne Demek?

İnme beyin fonksiyonlarının bozulmasıyla, beynin kontrol ettiği sistemlerde aniden bozukluğun ortaya çıkmasıdır. İnsan vücudu hiç durmadan çalışan bir makine gibidir. Vücut içerisinde ki organların sağlıklı ve aktif olarak çalışabilmesi için sürekli kan akımının olması gereklidir. Bu sebeple vücudumuzda sürekli olarak kan pompalayan kalp görev almaktadır.

Vücudumuzda ki her bir noktaya giden kılcal damar ağı sayesinde, dokulara ve organlara gereksinim duydukları besin ve oksijen taşınır. Ayrıca dokularda biriken atık maddeler de kan aracılığı ile taşınarak temizlenir. İşte bu mükemmel mekanizma içerisinde bir aksaklık meydana geldiğinde vücutta bazı işlevler yerine getirilemez.

İnme Nedir: Nasıl Tedavi Edilir?

Beyne kan taşıyan damarlarda tıkanma ya da kanama meydana geldiğinde beynin ilgili bölgesindeki dokular beslenmediği için ölmeye başlarlar. Bu dokuların ya da hücrelerin ölmesiyle hareket sisteminde bağlantılı olduğu organlarda geçici ya da kalıcı hasarlar meydana gelir. İnme meydana geldiğinde hasta doğruca en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

İnme Tedavisi Var mı, Nedir?

İnmenin tedavisi vardır fakat erken müdahale ve hastanın durumu oldukça önemlidir. İnme meydana geldikten sonra 3-4 saat içerisinde tıkanan ya da kanayan damarın tedavi edilmesiyle beyin hasarının en aza indirilmesi hedeflenmektedir.  Beyinde ki hasar derhal tespit edilip vakit kaybetmeden gerekli tedaviye başlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki kaybedilen her saniye ciddi ve kalıcı hasarlara sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca hasta sağlık kuruluşuna ulaşana kadar soluk alabileceği şekilde doğru pozisyonda yatırılması gerekmektedir.

Beyinde inme nedir: Beyin damarlarında ki tıkanma ya da kanama sonucu beyin hücrelerinin ölmesi ya da hasarlanması sebebiyle oluşan hareket kayıplarıdır. Kalp krizinde kalbe gelen damarlar da hasar meydana geldiği gibi İnmede de beyin damarlarında ki hasardan kaynaklanmaktadır.

İskemik İnme Nedir?

İskemik inme ne demek: Beyin damarlarında tıkanıklık oluşması ya da kalpte oluşan pıhtının atardamarlarla beyne gelmesi sonucu kan akımının yavaşlaması veya durması sonucu oluşur. İnmelerin çoğu genellikle bu gruba girmektedir.

İnme Neden Olur?

İnme nedir neden olur: İnmeler beyin damarların kanaması ya da tıkanması sonucu oluşmaktadır ve şu şekillerde meydana gelebilmektedir:

  • Kalbin pıhtı atması ve bu pıhtının atardamarlarla beyne taşınması,
  • Beyne kan taşıyan atardamarlarda sertleşme sonucu tıkanmalar meydana gelmesi,
  • Doğuştan gelen damar anormallikleri ya da pıhtılaşma sorunları,
  • Tansiyon yükselmesine bağlı damar duvarının zayıflayarak kanamaya sebep olması,
  • Beyin damarlarında ki duvarın zayıflamasına bağlı olarak ortaya çıkan balonlaşma,
  • Atardamar ve toplardamar arasında ki bağlantının yırtılması.

İnme Hastalığı Nedir?

İnme hastalığı beyin damar sisteminde ki hasar sonucu meydana gelir ve dünyada ölüme yol açan hastalıkların başında gelmektedir. Bu hastalık binde yedi oranında görülmekte olup, beslenme bozukluğu olanlar, sigara içenler, yüksek tansiyonu olanlar özellikle risk altında ki gruplardandır.

İnme İnmek Ne Demek?

İnme indi ne demek, İnme inmesi nedir:  İnme sonucu hasta kalıcı hasarlarla karşılaşabilir ve ömür boyu yatağa bağlı yaşayabilir. Çok ciddi sonuçlara sebep olan inme inmesi halk arasında sıklıkla kullanılan bir kavramdır ve genellikle 40 yaşın üzerinde görülür.

Kalpten beyne gelen atardamarlarda damar sertliğine bağlı tıkanma veya damarda yırtılma sonucu kanama gibi sebeplerle beyin hücreleri ölmeye başlar. Ölen beyin hücrelerinin emri altında ki bağlantılı organ ve uzuvlarda hasarlar meydana gelir. Bu hasarlar geçici olabildiği gibi kalıcı da olabilmektedir.

Hemorajik İnme Nedir?

Beyin damarları duvarının zayıflığı ya da başka sebeplerle yırtılması sonucu kanama meydana gelir. Beyin dokuları ve beyin zarında meydana gelen bu kanamalar hemorajik inme olarak adlandırılır.

Akut İskemik İnme Nedir?

Akut inme beyin damarlarının tıkanıklığı sonucu kan akımında azalma ya da kesilme meydana gelir. Yüz bölgesinde kaymalar, görme sorunları, ani konuşma kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkan akut iskemik inme, inme türlerinin yüzde seksenini oluşturur.

İnme Ünitesi Nedir?

İnme meydana geldiğinde hızlı ve doğru bir şekilde müdahale etmek oldukça önemlidir. Ayrıca inme sonrasında da vücut hasarları ve kayıpların en aza indirgenmesini sağlamak temel amaçlardan biridir. Bu sebeple multidisipliner bir yaklaşımla riskli hastalar ya da inme tekrarından korunması gereken hastalar için inme üniteleri oluşturulmaktadır. İnme ünitelerinin görevleri şu şekildedir:

  • İnme riski altında bulunan hasta gruplarını kontrol altın da tutmak ve koruyucu tedavi önlemleri alınmasını sağlamak,
  • İnme geçirmiş hastaların tedavilerini hızlı ve etkili bir şekilde yapmak ve en az hasarla sorunun çözümünü sağlayıcı tedaviler uygulamak,
  • Rehabilitasyon programı ile hastaya uygun tedavilerin gerçekleşmesini sağlamak.

Ücretsiz Randevu