Fizik Tedavi Ücretleri 2021

Fizik Tedavi Ücretleri

Yazı İçeriği

Fizik tedavi ücretleri, geçtiğimiz yıl Sağlık Uygulama Tebliği bünyesinde bulunan fizik tedavi süreçlerinde, alınan ücretlere yeniden bir düzenleme yapıldı.

Fizik tedavi ücretleri konusunda özel hastaneler ve devlet hastanelerinde iki ayrı tarife yürütülmektedir. Özellikle tedaviye en çok ihtiyaç gerektiren; kas geliştirme, el – ayak – bacak bölümlerinde yaşanan eklem rahatsızlıkları için hastaların lehine bir ücretlendirme yapılmasına karar verildi. Bu tip vücut bölümleri D grubu kapsamında nitelendirilirken, bel ve boyun çevresi, boyun fıtığı gibi nörolojik içerikteki rahatsızlıklar A grubu başlığı altında nitelendiriliyor. Geçtiğimiz yılda bu tarz bölümlendirmeler için farklı ücretler ödenmekteydi.

Tebliğ kapsamında fizik tedavi ücretleri 2021 yılında daha makul şekilde düzenlenmiş oldu. Bu güncellemeyle birlikte ücretler, gruplarına göre fiyatlandırılmış oldu. Geçtiğimiz 2020 senesinde geçerli tebliğ kapsamında her fizik tedavi seansı için 85 Türk Lirası hastalardan alınmaktaydı.

Pandemi sürecinden dolayı sürekli olarak evde bilgisayar başında çalışan bireylerde, özellikle D grubunda nitelendirilen nörolojik çaptaki rahatsızlıklarda, hareket ve doku kaybı yaşanabilmekte. Fizik tedavi süreçleri kapsamında hastaların bu tip rahatsızlıkları çözümlenmiş oluyor. Genellikle 30 – 60 dakika arasında gerçekleştirilen seanslar sadece gruplara göre ücretlendiriliyor, tedavi süreci ücretlendirmede dikkate alınmıyor.

Fizik Tedavi Seans Ücretleri 2021

Uygulama Tebliği kapsamında 2020 senesinde geçerli olan fizik tedavi seans ücretleri 2021 yılına giriş yapmadan önce güncellenmiş oldu. Güncellemeyle birlikte gruplara ayrılarak nitelendirilen vücut rahatsızlıkları, tedavilerin yoğunluğuna göre daha makul ücretlere indirildi.

En çok tedavi alınan vücut bölümleri için ücretlerin gözle görülür oranda düşürüldüğü görülmekte. Genellikle D grubu, diğer gruplara oranla daha sık karşılaşılan rahatsızlıklar kapsamında olduğu için en düşük ücret olan 20 TL’nin, SGK tarafından ödeneceği belirtildi. A grubunda yer alan bel çevresi nörolojik rahatsızlıkları 2021 yılı için 85 TL olarak belirlendi.

Özel hastane fizik tedavi seans ücretleri ise diğer devlet kurumlarına ve şehirlere göre farklılık gösterir. Fizyoterapistlerin belirlediği genel seans tutarları 100 – 250 TL aralığında olabilmektedir. Genellikle 45 dakika ile 90 dakika arasında bir tedavi süreci uygulanır. Bu tedavi süreçlerinde yukarıda anlatıldığı gibi gruplandırılarak fiyatlandırma yapılırken kurumların sunduğu fizik tedavi ücretleri farklı olabilmektedir.

Özel hastanelerde gerçekleştirilen doktor muayenesi 150 -200 TL iken, fizik tedaviler için seans ücreti 90 – 120 TL arasında değişebilmektedir. SGK ile anlaşmaları uygulamalar sonucunda, bu ücretler daha makul oranlara düşürülebilmektedir.

SGK Fizik Tedavi Ücretleri 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı özel hastanelerde fizik tedavilere ödenen ücretlerde bir miktar indirim uygulanmakta. SGK fizik tedavi ücretleri 2021 şartlarına uygun şekilde tedavi görebilmektedir. Bazı şartlara uymayan hastaların özel hastanelerde gördükleri tedavi masraflarını SGK karşılamayabilir. Bu şartlar;

  • Sigortasız bireyler
  • Yeşil kartı olmayanlar
  • GSS prim borcu bulunanlar

Yukarıdaki şartları sağlayamayan bireyler SGK’nın sağladığı ücret avantajlarından yararlanamamakta. Ayrıca bireylerin sağlık raporlarında yer alan seanslara katılım sağlanmazsa, yine SGK tarafından fizik tedavi ücretleri karşılanmayabilir. Ayrıca hastanın süresi biten bir sağlık raporu güncellenene dek, SGK özel hastanelere ya da kurumlara herhangi bir ödeme yapmaz. Bunlara ek olarak; bir gün içerisinde yapılan ikinci tedavi seans masrafları da SGK tarafından karşılanmaz.

Özel hastanelere başvuran SGK’lı bireyler, aşağıdaki uygulamaları yaptırması dâhilinde %10 oranında ücret indirimine tabii olabilir. SGK ile anlaşmalı uygulamaların bir kısmı aşağıdaki gibidir:

  • Felç
  • Boyun, sırt, bel rahatsızlıkları
  • Nörolojik yaralanmalar
  • Osteoporoz ve kireçlenme tedavisi
  • Ameliyattan sonraki desek tedavileri
  • Bağ yaralanmaları
  • Romatizmal rahatsızlıklar

Bu rahatsızlıkların tedavisinde özel hastaneleri tercih eden SGK’lı bireyler, daha makul ücretler ödeyebilmektedir.

Fizik Tedavi Fiyatları

Fizik tedavi seans ücretleri 2021 yılı için daha makul fiyatlara güncellendi. Geçen yıldan farklı olarak rahatsızlıklar gruplara ayrıldı. 4 farklı gruptan oluşan rahatsızlıklar A, B, C ve D grubu olarak adlandırıldı. Geçtiğimiz yıllarda her grup için sabit olan fizik tedavi fiyatı 85 TL olarak belirlenmişti. Aralık 2020 tarihinde gruplara ayrılarak ücretlendirme yapılan rahatsızlıklar için en düşük 20 TL en yüksek 85 TL belirlendi.

Özel hastaneleri tercih eden hastaların SGK ve SSK ayrıcalıklarından yararlanabilmeleri için birkaç koşulu sağlamaları gerekiyor. Bu şartları sağlayan bireyler, fizik tedavi süreci sonrası ücrette belirli bir oranda indirime sahip olabiliyor. Ayrıca özel hastanelerde uygulanan; doktor muayenesi, 1 adet fizik tedavi seansı, 1 fizyoterapi seansı ve yoğun tedavi seansları farklı şekilde ücretlendiriliyor.

Bu fiyatlandırmalarda dikkate alınan en önemli noktalardan biri seans adetiyken diğeri de tedavinin yoğunluğu oldu. Bu durumda daha yoğun bir tedavi süreci gerektiren rahatsızlıklar uzman hekimlerce fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde diğer tedavilere oranla daha fazla ücretlendirmeye tabii tutulmuş oldu.

Ücretsiz Randevu