Fizik Tedavi Merkezleri

Fizik Tedavi Merkezleri

Yazı İçeriği

Fizik tedavi merkezleri, kas iskelet sistemi veya sinir sisteminde ki hasarların teşhis ve tedavisinin yapıldığı sağlık kuruluşlarıdır. Birçok fizik tedavi ve rehabilitasyon alması gereken hasta bu merkezlerde gerekli tedavileri almaktadır. Bu merkezlerde 4 yıllık fakülteleri bitirmiş fizyoterapist uzmanları çalışmaktadır.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon bazı hastalıkların direk teşhis ve tedavisini yaparken bazı hastalıkların sebep olduğu hasarların iyileştirilmesini hedeflemektedir. Tedavi merkezlerinde tedaviye uygun birçok alet ve ortam bulunmaktadır. Ortopedik kas iskelet sistemi hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kronik ağrılı durumlar gibi birçok hastalığın tedavisi bu merkezlerde yapılmaktadır.  Ayrıca kemik erimesi, karpal tünel sendromu, boyun bel fıtığı, kanser sonrası tedavilerde, duruş bozukluklarının kaldırılması gibi tedavilerde bu merkezlerde yapılmaktadır.

SGK Anlaşmalı Fizik Tedavi Merkezleri

SGK antlaşmalı hastanelerde, mevzuatta belirtilen bazı şartları sağlayan hastaların fizik tedavi ücretleri SGK tarafından karşılanmaktadır. SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde fizik tedavi ücretsiz olarak alınabilmektedir. SGK tedavi masraflarını ödemektedir fakat bilinmelidir ki özel hastanelerde katkı payları tedavi gören kişi tarafından ödenmek zorundadır.

Uzman doktor tarafından rapor yazılan hastalar en az bir bölge için 1 sene içerisinde 30 seansa kadar olan fizik tedavinin masraflarını SGK karşılamaktadır. Eğer 30 seansı geçen şekilde bir tedavi olacaksa sağlık kurul raporu gerekmektedir. Özel hastanelerde tedavilerin SGK tarafından karşılanabilmesi için rapor alındıktan sonra 15 gün içerisinde tedaviye başlanılması gerekmektedir. SGK ile antlaşmalı kurumlarda fizik tedavi şartlarını hastanın taşımadığı durumlarda hastadan tedavi ücreti alınmaktadır.

Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, hastaların mevcut durumuna göre birçok tedavi yöntemi kullanmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Kas ve dokuların zayıf olan bölgelerinin fiziksel aktivitelerle güçlendirilmesi egzersizleri yapılmaktadır. Duruş bozukluklarından kaynaklı ağrıların giderilmesi ve solunum egzersizleri yapılmaktadır.
  • Ağrı veya kas güçsüzlüğünü ortadan kaldırmak amacıyla alçak elektrik akımı kullanılarak ödem azaltılır, kan dolaşımı artırılır, vücut fonksiyonları iyileştirilir.
  • Sıcak su küveti, kontrast banyo, deniz suyu ile tedavi ve kaplıca gibi tedavi yöntemleri kullanılır.
  • Uzman fizyoterapistler ile kas spazmı, gerginlik ve ağrı gibi sorunlar olan bölgelere elle masaj yapılarak tedavi uygulanır.
  • Farklı aletler kullanılarak bel ve boyun çekme hareketleri ile tedavi yapılır.
  • Ağrılı bölgeye soğuk ya da buzlu kompresler yapılarak hücresel aktivite hızlandırma, operasyon sonrası dokuların iyileştirilmesi, kan dolaşımını arttırılır.
  • Problemli bölgeye ısı uygulamaları, ultrason tedavisi gibi yöntemler ile dokularda kan akımını arttırma, esnekliği arttırma ve ağrıyı azaltma sağlanır.

En İyi Fizik Tedavi Merkezleri

En iyi fizik tedavi merkezleri size en yakın olan, sizin hastalığınız ile ilgili ekipmanları barındıran, alanında uzman fizyoterapistlerin bulunduğu merkezlerdir. En iyi merkezi bulabilmek için öncelikli olarak internet üzerinden kısa bir araştırma yapmalısınız. Merkezin imkanlarının size uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz ve karar verdiğiniz merkezlere giderek fizyoterapist ile bire bir görüşmelisiniz. Ayrıca tedavi edileceğiniz ortamı ve kullanılacak aletleri görmeyi talep etmelisiniz. Görüştüğünüz FTR merkezinin size uygulayacağı yöntemleri ve ortamı gördükten sonra fiyat bilgisi almayı unutmayınız. Ayrıca tercih edeceğiniz merkezin,  internet sitesinden daha önce bu merkezi tercih edenlerin yorumlarını da okumayı ihmal etmemenizi öneririz.

En Yakın Fizik Tedavi Merkezi

En önemli konulardan birisi de tedavi edileceğimiz merkezin evimize olan uzaklığıdır. Elbette merkezin kalitesi uzaklığının önüne geçen bir tercih sebebidir. En iyi merkezlerden en yakın fizik tedavi merkezi tercih edilerek zaman kaybının önüne geçilebilir ve ulaşımdan kaynaklı sıkıntılar ortadan kaldırılabilir.

Bana En Yakın Fizik Tedavi Merkezleri

Bulunduğunuz konuma en yakın tedavi merkezlerini görebilmek için internet üzerinden konumuzu açmanızı ve aramaya fizik tedavi merkezleri yazmanızı tavsiye edebiliriz. Ya da yine konumuzu açarak bana en yakın fizik tedavi merkezleri yazabilirsiniz. Çıkan arama sonuçlarına göre size en yakın merkezleri görebilirsiniz.

Bebek Fizik Tedavi Merkezleri

Bebekler için yapılan fizik tedavi ve rehabilitasyon büyüklerinkinden farklıdır. Bebeklerin vücut yapıları, gelişimleri farklı olduğu için tedavileri oldukça özenle yapılmalıdır. Bebeğin yaşına ve hastalığına uygun tedavi yöntemleri alanında uzman hekimler tarafından yapılması gerekmektedir. Pediatrik rehabilitasyon ile anatomik veya fizyolojik yetersizlikleri olan çocukların hayatlarını daha aktif hale getirmek ve gelişimini desteklemek hedeflenmektedir.  Bebek fizik tedavi merkezleri onların yaşına uygun olarak yapılmalıdır çocuğun psikolojik gelişimi göz ardı edilmemelidir.

Özel Fizik Tedavi Merkezleri

Özel tedavi merkezlerinde bazı hastalıklara özel alet ve farklı yöntemler uygulanmaktadır. Her tedavi merkezinde her yöntemin ve aletin olması beklenemez. Bazı merkezler özellikle bazı hastalıklarda farklı yöntem ve aletleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Bu sebeple ister devlet hastanesi olsun, ister özel merkez olsun öncelikli olarak kendi tedavinize olanak tanıyan yerleri tercih etmeniz önerilmektedir.

Yatılı Fizik Tedavi Merkezleri

Yatılı merkezler bazı özel durumlu hastalar ve yaşadığı yerden uzaklık ve ulaşım sorunu olan hastalar için tercih sebebi olmaktadır. Bu sayede hastalar daha kolay ve konforlu bir şekilde ve sürekli gözetim altında olarak tedavilerine devam etmektedirler. Özellikle yatağa bağlı yaşayan hastalar ve hasta yakınları için bu tedavi merkezleri oldukça iyi bir seçenektir.

Ücretsiz Randevu