Fizik Tedavi Aletleri

Fizik Tedavi Aletleri

Yazı İçeriği

Fizik tedavi aletleri, tedavi sürecinde kullanılan ekipmanlardır. Vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen sinirsel rahatsızlıkların tedavisinde sıklıkla kullanılır. Fizik tedavide kullanılan aletler, rahatsızlığın türüne bağlı olarak farklılık gösterir. Aynı zamanda rahatsızlığa uygulanacak tedavi yönteminde kullanılacak olan aletler, uzman hekimlerce tedavi sürecine göre belirlenir.

İnsan bedeninde biyoelektrik adında ufak çaplı bir elektrik akımı bulunur. Bu akım vücutta meydana gelen ağrılı ve yaralı bölümleri iyileştirmede rol oynar. Fizik tedavi gerektiren bazı durumlarda ise; fizik tedavide kullanılan cihazlar aracılığıyla vücuda belli oranlarda elektrik akımı verilir. Bu elektrik akımları hastanın iyileşmesini hızlandırır. Fakat bazı durumlarda fizik tedavide elektrik akımı faydaları kadar zararlı sonuçlar da gözlemlenebilir. Hastaya fazla akımın verilmesi durumunda fizik tedavi elektrik akımı zararları meydana gelebilir. Bu durum karşısında doktorla görüşmek daha sağlıklı olabilir.

Fizik tedavi aletlerine ilişkin en merak edilen konuların başında; fizik tedavi aletleri nerede satılır? Sorusu gelmiştir. Bu cihazlar farklı türlerde ve işlevlerde olabilir. Hastalığa en uygun alet, pek çok e-ticaret sitesinde satışa hazırdır. Ayrıca pek çok medikal ürün içeren mağazalardan bu cihazlar temin edilebilir. Teknolojinin de ilerlemesiyle daha ulaşılabilir hale gelen fizik tedavi aletleri fiyatları türüne ve kullandığı teknolojiye göre farklı aralıklarda olabilmektedir. Örneğin basit bir alet olan fizik tedavi topu, diğer tedavi cihazlarına oranla daha ucuz olabilmektedir.

Fizik Tedavi Cihazları

Fizik tedavide kullanılan aletler ve cihazlar, hastanın tedavi sürecinde veya sonrasında kullanılabilmektedir. Fizik tedaviye gidenler, genellikle fizik tedavi akım cihazı, fizik tedavi vakum cihazı ya da çeşitli el fizik tedavi aletleri ile tedavi görür. Özellikle D grubunda yer alan boyun ve bel kısımlarının tedavi sürecinde bu aletler kullanılabilir. Fizik tedavi elektrik akımı sayesinde pek çok hasta, ameliyatsız bir şekilde sağlığına kavuşabilir. Fizik tedavi cihazlarına; tensler, akımlı cihazlar, fizik tedavi kas güçlendirme cihazı ve çeşitli fizik tedavi masaj aleti örnek verilebilir.

Genellikle ağrıyı azaltmaya yönelik uygulanan tedavilerde fizik tedavi el egzersiz aletleri kullanılabilir. Bu aletlerin bir kısmı plastik olabileceği gibi bir kısmı da son teknolojik akımlarla çevrili iskelet benzeri aletler olabilir. Burada önemli olan, hastalığın ihtiyaç duyduğu egzersiz hareketini sağlayacak aletin kullanılmasıdır.

Fizik tedavi bittikten sonra hastaların bir süre gözlemlenmesi, evden aletlerle egzersizlere devam edilmesi gerekebilir. Bu aletleri almaya maliyeti olmayan bireyler evde fizik tedavi aleti geliştirmeye çalışabilir. Aslında bazı materyallerle cihazların sağladığı fayda evdeki materyallerle de sağlanabilir. Örneğin boyun bölgesiyle alakalı fizik tedavi gören bireyler, boyunlarını sarsmadan esneme hareketleriyle evde tedaviye devam edebilir.

Fizik Tedavi Makinesi ve Türleri

Fizik tedavi makineleri hemen hemen her devlet hastanesinde bulunabilir. Enerji fizik tedavi merkezi gibi fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde bu aletler daha gelişmiş düzeyde olabilmektedir. Hastanın rahatsızlık türüne göre tedavi programı hazırlanarak bu fizik tedavi aletleri kullanılarak tedavi başlanır. Tedavi süreci rahatsızlığa bağlı olarak uzun ve meşakkatli olabilir.

  • Örneğin yürüme yetisini çeşitli sinirsel nedenlerden dolayı yarı kaybetmiş bireyler için robotik fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Yürüme ve tedaviye cevap verme süreci uzun sürebildiğinden dolayı, hastanın robotlar kullanılarak tekrardan yürüme yeteneğine kavuşmasına katkı sunulur.
  • Bazı mesleki terapi ve atletik antrenmanlar için gonyometre fizik tedaviye yardımcı uygulamalar kullanılabilir. Bu uygulamada, beden uzuvlarının ve eklemlerin hareketleri gözlemlenerek hareket aralıkları ölçülür. Ölçümler tedaviyi kolaylaştırmaya yönelik saptamalardır.
  • Elektroterapi fizik tedavi uygulamaları; kronik ya da akut ağrılı rahatsızlıklar sonucu meydana gelen dolaşımsızlığı artırmak, ödem oluşumlarını azaltmak ve acıyı dindirmek amacıyla kullanılır.
  • Fizik tedavi tens cihazı hastanın rahatsızlık duyduğu bölgesine belirli oranlarla elektrik akımları verilmesine yarayan bir alettir. Fizik tedavi elektrot pedlerinin cildin üst yüzeyine yapıştırılarak, cildin altındaki sinirlerin hafif uyarılması amaçlanır.
  • Peki, yukarıda hiç değinilmeyen fizik tedavi lazer cihazı ne işe yarar? Lazer cihazıysa boyun fıtığı, kas sistemi, iskelet sistemi ve çeşitli bölgelerde meydana gelen yara tedavilerinde kullanılır.

Peki, fizik tedavi sadece elektrik akımlı aletlerle mi yapılır? Hayır, fizik tedavi sadece aletlerle yapılmaz. Örneğin manuel olarak sürülebilen fizik tedavi bisikleti, bacak kaslarıyla alakalı olan rahatsızlıklarda tercih edilebilmektedir. Ayrıca girdap banyosu fizik tedavi süreçlerinde, vücut üzerine elektrik akımı vermeden tedaviyi kolaylaştıran uygulamalardan biridir.

Fizik Tedavi Ürünleri

Fizik tedavi ürünleri; fizik tedavi aletleri ve cihazlarının tümünü kapsayan materyallerdir. Bu materyaller rahatsızlığın çeşidine bağlı olarak farklı türlerde kullanılabilir. Ürünleri satın almayı düşünen bireylerin öncelikli olarak doktor bilgisi dahilinde alması gerekir. Ayıca doktor kontrolünde uygulanmayan tedavi süreçlerinde, yaşanabilecek herhangi bir rahatsızlık sonucunda mutlaka doktora başvurmak gerekebilir.

Fizik tedavi ürünleri sadece tedavi sürecini kapsayanları değil, tedavi sürecinden sonra kullanılması gereken materyalleri de kapsar. Bu materyallere dik duruş korseleri, diz korseleri, ağrı azaltıcı pedler ya da uzuvlar için çeşitli makaralar örnek olarak verilebilir.

Fizik Tedavi Malzemeleri

Fizik tedavi malzemeleri yukarıda da bahsedildiği gibi, tedaviye yardımcı olan ya da tedavide kullanılan pek çok materyali kapsar. Devlet hastanelerinin fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitelerinde tedavide kullanılmak üzere pek çok malzeme bulunur. Özel hastanelerin malzeme çeşitliliği devlet hastanelerine göre biraz daha fazla olabilmektedir. Özellikle Fizik Fizik Tedavi ve Diafiz Fizik Tedavi merkezlerinde son teknolojik fizik tedavi aletleri bulunur.

Ücretsiz Randevu