Felç Nedir?

Felç Nedir?

Yazı İçeriği

Felç nedir: Beynin bir damarlarında kan akışının azalması ya da kesintiye uğraması ile beynin beslenmesi aksarsa ortaya felç durumu çıkar. Felcin oluştuğu yerlerdeki fonksiyonlarda geçici veya kalıcı kayıplar yaşanabilir.

Bir diğer ismi inme olan felç durumu yaşandığında acilen ambulans çağrılması gerekir. Erken müdahale beynin daha az hasa görmesini sağlarken kalıcı hasarların oluşmasını da azaltır. Aksi halde hem kalıcı hasarlar oluşabilir hatta ölümler bile görülebilir. Bu yüzden felç anında ne yapılmalı sorusuna karşılık acilen ambulansın çağrılması ya da hastanın doktora ulaştırılması gerekir diyebiliriz.

Felç iki çeşit olup mutlaka dikkate alınması gereken durumlardır. İskemik ve hemorajik inme olarak karşımıza çıkıyor. İskemik felç geçirmek nedir? En fazla görülen felç türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ölümcül sonuçları yoktur. Tıkalı kan damarları ya da damar içindeki kan pıhtıları nedeniyle olur.

Hemorajik felç hastalığı nedir? Beyin kanaması diye tabir ettiğimiz durumlarda ortaya çıkar. Acil müdahale edilmediğinde ölümlere neden olabilen inme türüdür. Ortaya çıkmasının nedenleri ise yüksek tansiyon, travma, kanamaya neden olabilecek durumlar, kan sulandırıcı ilaçları çok almak olarak sıralanabilir.

Felç Ne Demek

Felç nedir kısaca: Hem duyu kaybı hem de kas işlevlerinde bir kayıp yaşatan durumdur. Felç nedir denildiğinde akla ilk gelen sinirlerin etkisiz kalması ve motor fonksiyon kayıplarının veya duygusal bilgi kayıplarının yaşanmasıdır.

Günümüzde felç hastalığı fazlasıyla görülmekte olup, anı ve tedavi süreci de oldukça gelişmiştir. Özellikle tıptaki gelişmelere bağlı olarak hızlı ve kalıcı tedaviler ortaya çıkmıştır. Kalıcı veya geçici felç geçiren hastalara önceden belirlenmiş tedavilerle kolayca çözüme ulaşılır.

Felç nedenleri ise şunlardır:

  • Parkinson hastalığının etkileri
  • Herhangi bir travmanın beyni etkilemesi
  • Poliomyelit
  • Serebral felcin yaşanması
  • Çoklu skleroz
  • Guillain Barre Sendromunun yaşanması

Yukarıdaki nedenler dolaylı nedenler olup felce sebep olmaktadır. Bunlar dışında beynin dışardan hasar alması ya da beyne giden besleme damarlarının zarar görmesinden kaynaklı felçler ortaya çıkabilir.

Kısmi Felç Nedir

Kısmi felç ne demek vücudun herhangi bir gölgesindeki kaslarda geçici olarak ortaya çıkan güç kaybı ya da kasları tam kontrol edemem durumudur. Felç nedir sorusunun dışında bir durum olup sadece belirtileri benzer olabilir. Kısmi felçler kolayca atlatılabilir ama normal bir felcin atlatılması uzun süreler alabilir.

Kısmi felç geçiren hastaların beyinlerinde besleyici damarlarda tıkanma ya da daralma oluşmuş olabilir. Bazen bu damarlarda pıhtı atmasıyla da kısmi felç durumu ortaya çıkabilir. Ortaya çıktığında ilaç tedavisinin yanında fizik tedavi de uygulanıp kolayca hastalık atlatılır.

Beyin kanaması nedeniyle görülürse acilen müdahale edilmesi gerekir. Özellikle uzman bir doktorun kısmi felç geçiren hastayı değerlendirmesi ve tedaviye başlaması gerekir. Aksi halde kısmi felç kalıcı felce dönüşebilir.

Felç Geçiren Hasta Ne Yemeli

Felç nedir, felç geçiren hasta ne yemeli? Öncelikle bu soruya cevap vermek için felç durumunun iyice anlaşılması doğru tanı konulması gerekir. Sonrasında hem tedavi hem de beslenme için doktor tarafından bir öneri ortaya çıkabilir.

Felç geçirmek nasıldır nasıl tedavi edilir? Felç geçiren hastalarda ani güç kayıpları yaşanır ve kişi kaslarını kolayca kontrol edemez. Bunlar dışında konuşmada ve görme duyusunda olumsuzluklar yaşanır. Tedavi süreci ise önce kortizon ilacıyla başlar sonrasında ise fizik tedavi gerekirse cerrahi müdahaleler ile desteklenebilir.

Besin olarak çiğ olarak taze sebze ile meyvelerin tüketilmesi çok önemlidir. Hem bağışıklık sistemi güçlenecek hem de kişinin enerjisi artacağından kolayca kaslarını yeniden kontrol etme yetisi gelir. Ara öğünlerde mutlaka meyve ve sebze tüketimine önem verilmelidir.

Geçici Felç Ne Kadar Sürer

Geçici felç ne kadar sürer felç geçirirken ne yapmalı? En fazla 2 haftayı içeren bir süreç ile geçici felç çoğunlukla atlatılmaktadır. Ayrıca vücudun belli bölümündeki kaslarda ortaya çıkan güçsüzlük hali 3 günlük sürede alnına uygun tedavi ile kolayca atlatılabilir.

Geçici felç nedir? Kısa süreliğine sinirlerin zarar görmesi ve kaslarda güçsüzlük durumudur. Özellikle beyinde daralma ve tıkanma sonucunda ortaya çıktığında ciddi belirtileri olmaktadır. Fakat ölümcül sonuçları yoktur.

Bazı durumlarda geçici felç 24 saat gibi kısa sürmektedir. Daha çok ilaçlar sonucunda ve viral enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda uzman bir doktora görünerek kısa sürede atlatılabilir

Felç Geçiren Hastalar Ne Kadar Yaşar?

Felç geçiren hastaların yaşama durumları felcin ileri düzey olması ile doğru orantılıdır. Eğer felç ileri düzeyde gerçekleşmişse hasta gereken tedaviyi almazsa maalesef uzun bir zaman yaşayamaz. Bazen felcin boyutları orta düzey olsa da ölüm gerçekleşebilir. Bu durumlarda hastanın psikolojik durumu ile bünyesi de işin içine girmektedir.

Felç nedir, felç geçiren hastalar ne kadar yaşar? Bu soruların cevaplarını almak için önce hastanın durumu değerlendirilmeli sonrasında acil tedavilere başlanılmalıdır. Bu tedavilere cevap vermeyen hastalar kısa süreler yaşamaktadır. Bu süreler 2-6 ay arasında değişmektedir.

Bazı durumlarda farklı felçlerde ortaya çıkmaktadır ve merak edilmektedir. Onlardan bir tanesi de kulak iltihabı yüz felcine neden olur mu? Evet, olabilir çünkü yüzü doğrudan etkilemektedir. Kulak içinde oluşan iltihap yüzü aniden etkileyebilir. Yüz felcinde fizik tedaviye ne zaman başlanır nasıl tedavi edilir sorusu uzman bir hekime danışılmalıdır.

Ücretsiz Randevu