Felç Fizik Tedavi

Felç Fizik Tedavi

Yazı İçeriği

Felç fizik tedavi yöntemi ile iskelet sisteminde meydana gelen rahatsızlıklarda kolayca ağrılar ve ortaya çıkan sinirsel kayıplar giderilebilir. Bu yöntem ile felç olan hastanın kendini hareket etme konusunda toparlanması sağlanır.

Günlük hayatta herkesin başına gelebilecek olan felç için ilaç ve cerrahi operasyonların yanında fizik tedavinin uygulanması da çok yararlıdır. Özellikle hareket sistemi için gerekli olan kasların çalışmasında fizik tedavinin önemi büyüktür.

İskelet sistemini doğrudan etkileyen felç rahatsızlığında kesinlikle erken tanı çok önemlidir. Özellikle tedaviye başlanılması konusunda tanı çabucak uzman hekimlerce konulmalıdır. Sonrasında hastanın durumu değerlendirilerek hastalığı yenmesi için tedavi uygulanmalıdır.

Fizik tedaviyi almak için aceleci olunmamalıdır. İyice araştırılmalı ve bu alanda kendini kanıtlamış sağlık kuruluşu ve doktorlardan alınmalıdır. Peki, fizik tedavi ile felç düzelir mi? Yüz felcine fizik tedavi iyi gelir mi? Yüz felcine fizik tedavi nasıl yapılır?

Felç Tedavisi

Felç tedavisi uzun bir sürece yayılan ve doğru kişilerce yapıldığı takdirde başarılı sonuçlar veren bir tedavidir. Çoğunlukla kas iskelet sisteminde oluşan, sinir ile kalp damarları üzerinde ortaya çıkan hem fonksiyon hem de fiziksel bozuklukların tanısı ve tedavisi ile ilgilenir.

Felç fizik tedavi sayesinde uzun sürece yayılsa da hastanın kendi yaşamını idame ettirebilmesi sağlanır. Bu sayede hastanın hem yaşam isteği artar hem de insanlara olan bağımlılığı azalır. Bu açıdan mutlaka uzman doktorlardan felç konusunda yardım alınmalı ve tedaviye başlanılmalıdır.

Felç olan hastanın kendisi o an şok altında olduğu için yakınları tarafından ihtiyaçları giderilir. Fakat tedavi sürecinde hastaya eski özerkliğini kazanması için güzel koşullar sağlanır. Dolayısıyla tıbbi açıdan felç geçiren bir hasta sürekli tedavi devam ederse felç durumundan tam ya da kısmi olarak kurtulabilir.

Felç Tedavi Yöntemleri

Felç sonrası fizik tedavi için kesinlikle zaman kaybedilmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sonrasında fizik tedavi felç durumuna göre belirlenerek uygulanmalıdır.

Öncelikle beyin damarlarında meydana gelen pıhtıdan dolayı oluşan felç için ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Antiplatelet ve antikoagülan ilaçlar olmak üzere ikiye ayrılır.  Bu tedavinin akabinde gerekiyorsa cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

Tüm tedavilere ek felç fizik tedavi gerekiyorsa yine uzman kişilere başvurularak bu tedaviden de yararlanılmalıdır. Bu konuda ilk yapılması gereken tanı sürecinin çok iyi değerlendirilmesi olup, mutlaka her detay çok iyi incelenmelidir.

Günlük hayatta felç tedavi yöntemlerinde fizik tedavinin yeri çok önemli olup, buna takviye olarak iğne tedavisi de uygulanmaktadır. Bu sayede kasların hem kan akışı düzenli olur hem de hareketin sağlanması için kolaylık sağlamış olur.

Felç Fizik Tedavi ile Düzelir mi?

Kısmi felç fizik tedavi, sağ taraf felç fizik tedavi, sol taraf felç fizik tedavi hareketleri uygulanarak belli bir süreden sonra düzelmeler meydana gelebilir.

Felç fizik tedavi hareketleri düzenli olarak yapıldığında başarılı sonuçlar alınır. Çünkü vücut içerisinde hareket sistemini aktif edecek egzersizler çok faydalıdır. Kısmi felç fizik tedavi hareketleri fazla uzun bir süre gerektirmeyip kolayca başarılı sonuçlar almak mümkündür.

Günümüzde her geçen gün daha fazla felç fizik tedavi konusunda yeni gelişmeler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca şuan kullanılan yöntemler sayesinde yürümede, el ve kol hareketlerini yapmada büyük başarılar elde edilmiştir.

Fizik tedavisinde süreklilik çok önemli olduğu için hasta yakınları bilinçli olarak tedavinin hasta tarafından alınması için dikkatli olmalıdır. Özellikle başlarda pek bir iyileşme görülmeyeceği için pes edilmeden tedaviye devam edilerek tedavi bitirilmelidir.

Felç Nasıl Tedavi Edilir?

Felç durumu ortaya çıktığında öncelikle doktorlar tarafından konulan tanıya göre tedavilerde farklılık gösterir. Sağ taraf felci fizik tedavi hareketleri ve sol tarafı felç olan hasta fizik tedavi hareketleri bu tanılara göre belirlenir.

Yüz felcinde fizik tedavi egzersizleri ise farklı bir seyirde devam eder. Çünkü yüz felcinde sinirsel ya da dokular üzerinde oluşan tanılara göre farklı tedaviler uygulanır. Diğer felçlere göre daha kolay başarılar elde edilebilir.

Felç fizik tedavi için başvurulan hastane çok önemlidir. Özellikle tanıya göre hızlı müdahale eden sağlık kuruluşları her zaman tercih edilmelidir. Bu sayede hem daha hızlı sonuçlar alınır hem de uzun süreli sağlık problemlerinden kurtulmuş olunur.

Sol Taraf Felç Fizik Tedavi

Beyin üzerinde meydana gelen rahatsızlıklar sonucu beynin sağ yarım küre tarafında etkilenme olur. Buna bağlı vücudun sol tarafında yani sol kol ile bacak bölümünde felç meydana gelir.

Günümüzde sol taraf felci çoğu insanda görülmektedir. Aniden meydana gelen bu durum kesinlikle ihmal edilmemeli ve erken tanı ve tedavi ile kesinlikle kontrol altına alınmalıdır. Sonrasında fizik tedavi ve ilaç takviyesi ile tedavi edilebilir.

Kol ve bacaklarda görülen hareket kayıplarının yaşanması, güçsüzlük hissedilmesi görülebilir. Buna bağlı olarak sol kısımdaki uzuvlar ihmal edilir. Bu durumun yaşanmasına sol ihmal sendromu denmiştir. Felç fizik tedavi için bu durumun aşılması gerekir.

Sol ihmal sendromunda hasta sol tarafını yok saydığı için maalesef günden güne hareket kaybı daha fazla yaşanır. Bu durumun aşılması için mutlaka hasta yakınları sürekli kontrol etmeli ve gereken tedavileri sağlamalıdır.

Ücretsiz Randevu