Felç Çeşitleri

Felç Çeşitleri

Yazı İçeriği

Felç çeşitleri vücutta oluşan duyu kaybına neyin veya hangi durumun sebep olduğuna göre belirlenir. Felç, kişinin vücudunun belli bir kısmında veya tamamında oluşan duyu kaybını ifade eder. Felcin en yaygın sebepleri kan ve damar sistemindeki bozukluklardır.

Yüksek tansiyon, yaşam tarzı, fazla kilo, hareketsizlik, sigara kullanımı, diyabet, kalp hastalıkları gibi birçok farklı sebeple damarları hasar gören hastaların felç riski daha yüksektir. Damarlarda oluşan tıkanıklık veya yırtılma, hastanın beynine giden ve onu besleyen kan akışında kesintilere sebep olur. Bunun sonucunda besinsiz kalan beyin fonksiyonlarını tam ve sağlıklı bir biçimde yerine getiremez ve hastanın vücudunun tamamında veya bir kısmında hasarlar meydana gelir.

Bu hasarlar özellikle duyu kaybı şeklinde kendini gösterir. Hastanın bedeninde ortaya çıkan hasar, beyin hangi kısmının ne ölçüde zarar gördüğü ile bağlantılıdır. Felcin önlenmesi için kişilerin; diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarla ilgili zaman kaybetmeden uzman doktorlara muayene olmaları, beslenmelerine dikkat ederek fazla kilonun önüne geçmeleri, hareket etmeleri ve sigara, uyuşturucu gibi riski artıran zararlı maddelerden uzak durmaları gerekir.

Damar sistemiyle ilgili sorunlar kadar kişinin dışarıdan aldığı darbeler ve kazalar da felce sebep olabilmektedir. Bu durumda, felcin geçici olup olmaması veya vücudu kısmi olarak veya tamamen etkilemesi yaşanan kaza ile bağlantılıdır. Kişilerin kaza sonrasında en kısa sürede sağlık kuruluşlarına başvurmaları hasarın en aza indirilebilmesi bakımından son derece önemlidir.

Felç Çeşitleri Nelerdir?

Felç insan vücudunun belli kısımlarında veya tamamında duyu kaydı yaşanması ile meydana gelir. Bu durum, vücuttaki sinirlerin etkisiz hale gelmesi ile bağlantılı olduğundan isimleri farklı dillerde bu anlama gelen kelimelerden oluşur. Felç durumunun Latince ismi parezi veya plejidir. Sadece bacakların etkilendiği duruma verilen isim paraplejidir. Felcin oluşma sebeplerine göre farklı türleri vardır. Bu türlerden bazıları; iskemik, hemorajik ve travmatik felçtir.

Felç Çeşitleri: Geçici Felç

Halk arasında geçici felç olarak tabir edilen durumun tıbbi ismi Geçici iskemik ataktır. Bu atakların hasta üzerinde etkisi kalıcı değildir ancak belirtileri felç ile benzerdir. Bu nedenle, bu duruma halk arasında geçici felç denilmektedir. Genellikle geçici felcin sebebi beyne giden kan akışında geçici olarak kesinti yaşanmasıdır. Geçici felcin sebep olduğu semptomlar kısa süre içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir.

Ancak, her durumda hastanın çözüm ve geçici felcin tedavisi için hastaneye başvurması önerilir. Hastanın geçici felç durumuyla karşılaşmış olması damar tıkanıklığına işaret edebilir. Geçici bir atak felç geçirme riskini artırdığından bu durumu yaşayanların en kısa sürede hastaneye giderek uzman bir hekime muayene olması önerilir.  

Felç Çeşitleri: İskemik (Damar Tıkanması)

Felç türlerinden biri olan iskemik, beyindeki damarlardan bir veya birçoğunun tıkanması sonucu gerçekleşir. Beyni besleyen birçok damar mevcuttur. Vücutta bir pıhtı oluşması durumunda kan damarları bu pıhtı nedeniyle tıkanabilir. Damarlardaki tıkanıklar sonucunda beyin beslenemezse hastanın beyin fonksiyonlarında kayıplar meydana gelir. Bu kayıplar vücudun belli kısımlarında veya tamamında felce sebep olabilir.

Bu durumların yaşanmasını önlemek için kişilerin damarlarına zarar veren sigara ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmaları ve hareketli bir yaşam tarzı benimseyerek kilolarını sağlıklı seviyede tutmaları önerilir. Ayrıca, tansiyon ve diyabet gibi hastalıklar damarları etkileyebildiğinden, bu hastalıkları olduğu tespit edilen kişilerin doktor tavsiyelerine uyması çok önemlidir.

Felç Çeşitleri: Hemorajik (Damarda Kanama)

Damar tıkanması gibi damarda oluşacak bir yırtılma da felce sebep olabilecektir. Özellikle yüksek tansiyon, kişilerin damarlarında hasarlara neden olmaktadır.  Bu hasarlar sonucunda damarda meydana gelebilecek bir yırtılma, beyni besleyen kan akışını olumsuz etkileyebilir. Beyne giden kan damarlarının düzgün çalışamaması neticesinde beyin zarar görmeye başlar. Hastaya yapılacak müdahale ve beyinde meydana gelen hasarın boyutuna göre hastanın vücudunda farklı hasarlar ve duyu kayıpları oluşabilir.

Felç Çeşitleri: Travmatik Felç

Felç, hastanın damar yollarının ve beyni besleyen kan akışının düzgün ve sağlıklı çalışması ile ilgili olduğu kadar vücudun dışarıdan alabileceği darbe ve kazalarla da yakından ilgilidir. Herhangi bir kaza sonucu, beyinde meydana gelen bir hasar nedeniyle oluşan felç türünün adı travmatik felçtir. Kaza ve darbe sonucunda beynin hangi bölge ve fonksiyonun etkilendiğine bağlı olarak hastanın vücudunda duyu kayıpları yaşanabilecektir. Bu durumun teşhisi ve tedavisi için hiç zaman kaybetmeden uzman doktorlara danışmak gerekmektedir.

Ücretsiz Randevu