Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat Konsantrasyon Tedavisi

Yazı İçeriği

Dikkat eksikliği tedavisi ile dikkat dağınıklığı birbirine çok yakın bozukluklar olsa da tam olarak aynı durumları ifade etmemektedir. Dolayısıyla tedavi süreçleri de farklılık gösterebilir.

Her iki bozukluk için de ilaçlı-ilaçsız tedavi süreçleri vardır. Dikkat eksikliği tedavisi için ilaç kullanım oranı, dikkat eksikliği için ilaç kullanım oranından daha düşüktür.

Yetişkinlerde dikkat dağınıklığının olumsuz etkileri çeşitli mental egzersizler ve günlük planlamalar ile minimuma indirilebiliyor. Aynı yöntemler çocuklar için de oldukça etkilidir ancak çocuklar kendi başlarına bu tür önlemler alabilecek bilinçte olmayabilir. Ebeveynlerin çocuklara dikkat dağınıklığı ile yaşamayı öğretecek yönlendirmeler (birazdan bahsedeceğiz) yapabiliyor olması gerekir. Bu makalede,

Dikkat Eksikliği Nedir?

Belirtileri çok küçük yaştan itibaren gözlemlenen tanımlanmış bir bozukluktur. Dikkat eksikliği, hiperaktivite ile birlikte görülebilir. Bu duruma DEHB; Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu denir.

Bu iki farklı tanımdan şu sonucu çıkarabiliriz: Dikkat dağınıklığı problemi olan bir kişi aynı dikkat testine, günün farklı saatlerinde girmiş olsa çok farklı sonuçlar alabilir. Örneğin, dikkat eksikliği olan kişi uykusunu almış, kahvaltısını yapmış, güzel bir pazar sabahında zihni açıkken dikkat testinden çok iyi sonuçlar alabilir. Dikkat eksikliği olan kişi ise günün hangi saatinde olursa olsun dikkat testi sonuçları değişmez.

Dikkat Eksikliği Belirtileri

Dikkat eksikliği belirtileri her konuda değil; bazı konularda dikkati toparlayamama şeklinde görülür. Çocuklarda dikkat dağınıklığı belirtileri ile yetişkinlerde dikkat eksikliği belirtileri birbirine yakın fakat sorumluluklar gereği biraz farklılık gösterir.

  • Çocuklarda, bazı derslerde çok iyi konsantre olunurken, bazı derslere dikkatini verememe şeklinde gözlemlenebilir. Çocukların bu problemi yaşadığı dersler genellikle sevmedikleri derslerdir.
  • Yetişkinlerde ise bazı işlere odaklanamama, verimli çalışamama şeklinde gözlemlenebilir. Çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde dikkat dağınıklığı yapılan işe olan isteksizlikten kaynaklanabilir.
  • İlk kez görüşülen bir insanın ismini hafızada tutamama; günler sonra tekrar görüşüldüğünde karşı tarafın simasını ayırt edememe gibi durumlar görülebilir.
  • Önemsiz dış uyaranlara karşı çok duyarlı olunması yine dikkat dağınıklığı belirtileri arasında yer alabilir. Örnek: Bir işle meşgul olurken sokaktan gelen araba gürültüsü, çocuk sesleri vb sesler ile işten kopma ve sesin geldiği yöne odaklanma.
  • Okuma veya dinleme esnasında konsantre olamayıp tam anlayamamak, tekrar okumak veya dinlemek zorunda kalmak
  • Sınavlarda basit hatalar yapmak ve bunlara benzer durumlar dikkat dağınıklığı belirtileri arasındadır.

Dikkat Eksikliği Tedavisi İçin Neler Yapılmalı?

Her dikkat eksikliği şikayeti ve tedavisi için ilaç kullanımı gerekmez. İlaçlı dikkat eksikliği tedavisi için karar vermeden önce problemin düzeyine bakılır. Aşağıdaki maddelerde hem ilaçlı, hem de ilaçsız dikkat dağınıklığı tedavisi süreçlerini paylaştık.

Dikkat Eksikliği Tedavisi: Motivasyon

Yetişkinlerde genellikle maddi karşılığı olur. Çocuklarda ise başarmanın sonuçları anlatılır ve her defasında takdir edilir. Dikkat dağınıklığı olan kişilerin ilgisiz kaldıkları alanla ilgili motive edilmeleri büyük oranda dikkat dağınıklıklarını azaltacaktır

Dikkat Eksikliği Tedavisi: Yazılım Destekli Uygulamalar

Tıpkı MentalUP Dikkat Oyunu gibi, dikkat dağınıklığına iyi gelen akıllı teknolojilerden destek alınabilir.

Dikkat Eksikliği Tedavisi: Güçlendirme Setleri

Dikkat potansiyelini arttırmaya yönelik materyallerle hazırlanan dikkat güçlendirme setleri, düzenli olarak kullanıldığında dikkat potansiyelinin arttırılmasına yardımcı olabilir.

Düzenli Uyku, Dengeli Beslenme Ve Spor Yapmak

Eksikliğinde dikkat dağınıklığı belirtilerinin arttığını gözlemlemeniz olasıdır.

Psikolog Rehberliğinde Terapi vb. Süreçlere Dahil Olmak

Psikolog eşliğinde özel öğrenme, terapi gibi süreçlere katılmak gerekebilir.

Ücretsiz Randevu