Bronşiolit

Yazı İçeriği

Bronşiolit, akciğerlerin küçük havayollarında (bronşiollerde) tıkanıklığa neden olabilen iltihabi bir durumdur. Hastaneye yatacak kadar nefes darlığına sebep olması, tekrarlama riskinin oluşu nedeniyle aileleri endişelendirir.

Bronşiolit hangi yaş grubunda, ne zaman görülür?

Genellikle 2 yaşından küçük çocuklarda sıklıkla 3-6 aylık bebeklerde görülür. Bu yaş grubunda hastaneye yatışların en sık görülen nedenidir. Bronşiolit her mevsimde görülebilirse de en çok kışın, özellikle ekim ile mayıs ayları arasında görülmektedir.

Bronşiolit’in nedeni nedir?

Bronşiolitin nendei çoğu zaman virüslerdir. Hastaların yüzde 50’sinde etken RSV yani “respiratuar sinsityal virüs”tür. Bunu rinovirus, parainfluenza, grip virüsü ve adenovirüsler izler. Hastaların yüzde 90’ının ailesinde gribal bir enfeksiyon hikayesi mevcuttur.

Bronşiolit’in belirtileri nelerdir?

Kuluçka dönemi 7-10 gün arasındadır. Bronşiolit, tıpkı soğuk algınlığı gibi, burun akıntısı, hafif öksürük, burun tıkanıklığıyla başlar. Ateş normaldir ya da hafif yükselmiş olabilir. Bazı hastalarda durum daha da kötüye gidebilir. Birkaç gün içerisinde öksürük şiddetlenir ve hırıltılı solunum ortaya çıkar. Solunum sıklığı artması, nefes darlığı, kalp hızının artması, burun kanatlarının solunuma eşlik etmesi, huzursuzluk, nefes alıp verirken kaburga aralıklarının her nefes alışta içeri çökmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hastalıkla beraber beslenme ve sıvı alımı azalabilir. Beslenme bozukluğu ve yetersiz sıvı tüketimi nedeniyle bebeklerde hastaneye yatırılarak izlem gerekebilir.

Bronşiolit tanısı nasıl konur?

Akut bronşiyolit tanısı klinik bulgulara dayanır. Özel bir laboratuvar testi yoktur. Özel durumlar dışında herhangi bir laboratuvar incelemesi gerekmez.

Bronşiolit tedavisi nasıl yapılır?

Bronşiolit çoğunlukla viral nedene bağlı oluştuğundan tedavide antibiyotiklerin yeri bulunmamaktadır. Çocuğun burnunun açık tutulması önemlidir. Burun salgılarının koyulaşmasına engel olmak için sık sık tuzlu su bulunan burun damlalarının kullanılması yararlıdır. Beslenmeye dikkat edilmelidir. Yemek yemek, normal zamanlardan daha yorucu olduğu için az miktarda ama sık aralıklarla beslenmelidir. Öksürük nöbetlerini azaltacağından, anne sütü başta olmak üzere, bol sıvı alınmalıdır.

Öksürük, havayollarını temizlemeye yarayan güzel bir reflekstir. Öksürüğü baskılayan şuruplar ve dekonjestan olarak adlandırdığımız grip ilaçları salgıların koyulaşmasına, hastalığın ilerlemesine neden olabileceğinden bronşiolit tedavisinde kullanılmaz.

Ücretsiz Randevu