Bel Fıtığı Fizik Tedavi

Bel Fıtığı Fizik Tedavi

Yazı İçeriği

Bel fıtığı fizik tedavi hizmeti özellikle sırt ve bel ağrısı çeken hastalar için tercih edilir. Peki bel fıtığı fizik tedavi nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Bel fıtığı, belde mevcut bulunan omurga sistemindeki 5 omurun arasında bulunan disklerin zedelenmesi, kayması ve yıpranması sonucu omurilikte bulunan sinirlerin baskı görme sonucu oluşmaktadır. Oluşan bu sıkıntılar sadece yanlış hareket etmek sonucu oluşmaz. Rutinler, sabit ayakta durmak, uzun süre masa başında çalışmak, yaşın ilerlemesi, omurgalarda yaşanmış travmaların birikmesi sonucu hiç beklenmedik bir anda karşınıza çıkabilir.

Bel fıtığı için fizik tedavi yöntemleri önem arz etmektedir. Tedavi bireyin klinik durumu göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Şikayetlere göre cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Ameliyat sonrası rehabilite etmenin en iyi yöntemi fizik tedavi uygulamasıdır. Bel fıtığı , rahatsızlığında cerrahi müdahaleye gereksinim duymadan, modern tedavi yöntemleri uygulanarak hastayı günlük yaşantısına yönlendirilmektedir. 

Bel Fıtığı Fizik Tedavi Hareketleri

Fizik tedavi merkezlerinde diğer sağlık alanlarına göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. İlaç kullanımlarının minimum olduğu sadece hastanın kas gevşetici ve ağrıları azaltmak şekilde kullanımlar mevcuttur. Fizik tedavide birçok rahatsızlığa modern tekniklerle dışardan müdahale edilmektedir. Toplumumuzda çoğunlukla görülen sinir sıkışması, kalça kırığı ve en çok duyulan bel fıtığı veya bel kayması gibi rahatsızlıkları görülmektedir.

Hastalıklara cerrahi operasyon uygulandıktan sonra ve uygulanmadan kurtarılmasında fizik tedavinin büyük önemi bulunulmaktadır.  Bel fıtığı fizik tedavi yöntemi fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde egzersiz, sıcak uygulanmalar, masaj, kuru iğneleme, lazer, ağrı kesici akım tedavileri olarak yapılmaktadır. Uygulanan bu yöntemleri hastanın şikayetine göre şekillenmektedir.

Bel Fıtığı ve Diğer Hastalıklar İçin Fizik Tedavi Hareketleri

Bel fıtığı başlangıcı fizik tedavi ile geçer mi: Fizik tedavinin en önemli yöntemleri olan egzersizler uzman gözetiminde belirli periyotlarla uygulandığında hastalarda kesin sonuçlar gözlenmektedir.

Fizik Tedavide Uygulanan Hareketler

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi Hareketleri

Belde disk kayma fizik tedavi erken teşhis büyük önemi bulunmaktadır. Başlangıç döneminde verilen egzersizler rahatsızlık ilerlemeden durdurmaktadır. Omurlardan oluşan zedelenmeyi durdurmakla beraber güçlendirecek egzersizler uygulamaktadır. Birey tedavi sonrası bel fıtığı fizik tedavi hareketleri video izleyerek ve uygulayarak hayatına yeni disiplinler katmaktadır.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası bel fıtığı fizik tedavi hareketleri; omurganın, kasların güçlenmesi ve kısa sürede eski işlevselliğine dönemsini sağlamaktadır. Bel egzersizleri fizik tedavi olarak bireyin klinik durumu göz önünde bulundurularak uygulanmaktadır. Egzersizler haricinde diğer metotlardan da destek alınmaktadır. Bel fıtığı ameliyatından sonra fizik tedavi işlemi yine doktorun ön görmesi üzerine yapılabilir.

Sinir Sıkışması Fizik Tedavi Hareketleri

Sinirler vücudu saran önemli işlevi olan bir sistemdir. Sinir sıkışması bel bölgesinde, kolda, boyunda vb vücudun birçok bölgesine görülmektedir. Sinir sıkışması fizik tedavi hareketleri, önemli olan burada sinire zarar vermeden oluşan artçı ağrıları azaltmaktır. Sinir ve dokuları güçlendirecek egzersizlerle aksaklıklardan uzak kaliteli bir yaşam imkanı sunmaktadır.

Kalça Fizik Tedavi Hareketleri

Çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşı ilerlemiş bireylerde bel kayması, kalça çığı veya incinmesi görülmektedir. Kalça fizik tedavi hareketleri; diz, boyun, kalça, sırt üstü ve köprü şeklideki egzersizler yapılmaktadır.

Yetişkinlerde kalça çıkığı fizik tedavi gelişimsel olarak kıkırdakta oluşan bozuklar sorucu görülmektedir. Belirtileri yürüyüş bozukluğu, kısalık görüşülmektedir. Ağrı başlamayana kadar hasta günlük hayatını normal rutininde götürmektedir. Hastanın şikâyeti ve tetkikteler sonucu rahatsızlığı kolaylıkla teşhis edilmektedir. Fakat yılların vermiş olduğu yıpranma göz önünde bulundurularak doğru planlama yapılmasında fayda olacaktır. Protez veya uzama gibi cerrahi müdahale yapılmış olan hastalarda ameliyat sonrası fizik tedavinin uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Bel Fıtığı Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Ortopedi doktorunun yönlendirmesi ile fizik tedavi bel fıtığı tedavisine başlanılmaktadır.

Bel ağrısı ve bel kayması fizik tedavi ile iyileşir mi: Bel kayması erken farkındalık, erken teşhisle iyileşebilir. Önemli olan hastanın vücudunu tanıması ve hissettiği ağrıların ona mesaj verdiğini fark etmesi gerekmektedir. Doktora gittiğinde uygun yönlendirmelerle eski hayat kalitesine kavuşacaktır.

Mekanik bel ağrısı fizik tedavi nedir:  Yoğun ağrılar sonucu belden başlayıp sırta kadar oluşan rahatsızlığın ortaya çıkmasıdır. Sürekli bel ağrılarının olsa bireyin aile hayatında ve iş hayatında mutsuz ve huzursuz olsana sebep olmaktadır. Belde fizik tedavi olarak oluşan krampların sebebini öğrenilerek önlemesi gerekmektedir. Kas gevşeticiler ve uygun egzersizlerle birey eski sağlığına kavuşabilmektedir.

Fizik Tedavi Yan Etkileri Nelerdir?

Fizik tedavinin en önemli özelliği hemen hemen hiç yan etkiye sahip olmamasındır. Uygulanan tedavi sıcak ve elektrik yönetmelerine bağlı olarak hafif kızarıkları oluşabilmektedir. Bu semptomlarda en kısa sürede geçmektedir.

Fizik tedavi yan etkileri haricinde fizik tedavinin etkili olması için hastanın uzmanın öngördüğü sürede uygulanması gerekir. Hastanın disiplinli ve uyumlu bir şeklide gelmesi gerekmektedir. Tedavi sürecinde verilen ödevleri ve egzersizlerini düzenli bir şekilde uygulaması gerekmektedir. Tedavi bitiminde belirli zamanlarda kontrole gelmesi gerekmektedir.

Ücretsiz Randevu